Vedci spojili 16 minimozgov z ľudského tkaniva a vytvorili živý počítačBrainee x Canva
StoryEditor

Vedci spojili 16 minimozgov z ľudského tkaniva. Živý počítač prirovnávajú k modernej verzii Frankensteinovho monštra

Miroslav Kamody04.06.2024., 08:00h

Živé počítače môžu priniesť revolúciu vo svete techniky. Ako fungujú a na čo by sme ich vedeli použiť?

Lajkuj Brainee.sk na

Švajčiarsky startup FinalSpark tvrdí, že zostrojil jedinečný počítačový procesor vyrobený zo 16 minimozgov vyrobených z ľudského mozgového tkaniva, uvádza Tom‘s Hardware. Tento „živý počítač“ prezentuje ako alternatívu k počítačom na báze kremíka, dodáva portál Futurism.

Po novom tak ďalší výskumníci budú môcť vzdialene pristupovať k biopočítaču startupu, Neuroplatforme, aby mohli vykonávať štúdie napríklad o umelej inteligencii, ktorá si zvyčajne vyžaduje obrovské zdroje.

image

Vedci prvýkrát bez poškodenia zmrazili a odmrazili ľudský mozog. Môže to byť ďalší krok k oživeniu ľudí v kryokomorách

Menšia energia

„Jednou z najväčších výhod biologických výpočtov je, že neuróny počítajú informácie s oveľa menšou energiou ako digitálne počítače,“ napísala vedkyňa a strategická poradkyňa z FinalSpark Ewelina Kurtys začiatkom tohto mesiaca vo firemnom blogu.

„Odhaduje sa, že živé neuróny môžu spotrebovať viac ako 1 miliónkrát menej energie ako súčasné digitálne procesory, ktoré používame.“ Startup používa mozgové organoidy, malé vzorky ľudského mozgového tkaniva získané z nervových kmeňových buniek, a umiestňuje ich do špeciálneho prostredia, ktoré tieto organoidy udržiava nažive.

image

Mozog

Brainee x Canva

Potom pripojí tieto minimozgy k špecializovaným elektródam, aby vykonávali počítačové spracovanie a digitálne analógové konverzie na transformáciu nervovej aktivity na digitálne informácie. Koncept živých počítačov je tu však už pomerne dlho. Napríklad minulý rok vedci pripojili neuróny k elektrickým obvodom, čo viedlo k zariadeniu, ktoré dokázalo rozpoznávať hlas.

Menšia uhlíková stopa

Tieto nezvyčajné stroje majú oproti svojim náprotivkom na báze kremíka niekoľko pozoruhodných výhod, vrátane výrazne menšej uhlíkovej stopy. „Toto je jeden z dôvodov, prečo je používanie živých neurónov na výpočty taká presvedčivá príležitosť,“ povedala Kurtys. „Okrem možných zlepšení vo zovšeobecnení modelov AI by sme mohli znížiť aj emisie skleníkových plynov bez obetovania technologického pokroku.“

image

Vedci zistili, že ľudské mozgy sú čoraz väčšie. Je to však pre nás dobrá alebo zlá správa?

Spoločnosť FinalSpark dúfa, že ďalšie inštitúcie využijú jeho Neuroplatformu s cieľom pokročiť vo výskume biopočítačov, pričom tento nástroj uvedú ako ďalší krok vo výpočtovej AI technike. Pre firmy s umelou inteligenciou, ktoré sa dožadujú zdrojov pre dátové centrá s rastúcimi obavami z emisií uhlíka a vody, je to nový prístup, ktorý sa môže z dlhodobého hľadiska vyplatiť, dodáva Futurism.

Top rozhovor
menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/veda/ako-na-to, menuAlias = ako-na-to, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
21. november 2024 18:40