Dažďový prales a Antarktída - Ilustračný obrázok.Pixabay/Holhoa96/Alkalenski//
StoryEditor

Teplé tropické lesy na Antarktíde? Nový objav jantáru ukazuje, že kedysi tento kontinent nebol zamrznutou pustinou, ale zelenou oázou

Sarah Dobiašová21.11.2024., 10:00h

Väčšina z nás si pri slove Antarktída predstaví nekonečné mrazy, tučniaky a ľadové kryhy. Ale čo ak ti poviem, že tento ľadový kontinent bol kedysi domovom pre husté lesy a teplé dažďové pralesy? Objav 90 miliónov rokov starého fosílného jantáru môže úplne zmeniť naše chápanie histórie Antarktídy

Lajkuj Brainee.sk na

Obraz zamrznutej Antarktídy je taký zaužívaný, že by nás ani nenapadlo, že niekedy v minulosti mohla byť domovom pre bujné dažďové pralesy. Ale fakt, že Antarktída v minulosti nebola úplne zamrznutá, nie je nič nové – o tomto sa už roky špekuluje. Rôzni teoretici prichádzali s nápadmi o skrytých civilizáciách, tajných bunkroch či dokonca obrovskej ľadovej stene, akú by ste mohli nájsť v seriáli Hra o tróny. Tieto konšpiračné teórie sa však nezakladajú na vedeckých dôkazoch. Na druhej strane, novodobé výskumy prinášajú zaujímavé nálezy, ktoré podporujú teóriu, že Antarktída mala v minulosti oveľa teplejšie podmienky, ako si dnes vieme predstaviť.

Jantár, ktorý mení históriu

Najnovšie dôkazy pochádzajú od nemeckých vedcov, ktorí na západnej strane Antarktídy objavili jantár. A aj keď sa tento objav môže zdať na prvý pohľad nevinný, má obrovský význam. Jantár sa tvorí zo živice stromov, ktorá sa následne skamení a zachováva všetky možné náznaky života z minulosti, vrátane mikroskopických stvorení, ktoré boli uväznené v tejto živici pred miliónmi rokov.

image

Ľudia konšpirujú, cez Google Maps našli dvere na mieste, kde by nemali byť. Čo robí v Antarktíde zvláštny predmet?

Johann Klages, hlavný vedec z Alfred Wegener Institute, hovorí, že tento nález je dôkazom, že kedysi existovali stromy, ktoré produkovali živicu, a že Antarktída bola v minulosti pokrytá bohatými, teplými lesmi. „Je vzrušujúce si uvedomiť, že v minulosti všetky kontinenty mali klimatické podmienky, ktoré umožňovali prežiť stromom produkujúcim živicu,“ povedal Klages. Tento objav nám tak otvára okno do dávnej minulosti a naznačuje, že v dobe, keď Antarktída bola pokrytá lesmi, bola krajina oveľa teplejšia a vlhkejšia, ako dnes.

Cesta do minulosti

Jantár je len jedným z mnohých dôkazov, ktoré ukazujú, že v minulosti na Antarktíde rástli stromy. Predtým objavené fosílie koreňov, peľu a spór len potvrdzujú teóriu, že v období pred približne 90 miliónmi rokov, počas Kriedy, Antarktída bola domovom pre teplé, močaristé pralesy.

Krieda, obdobie medzi 145 a 66 miliónmi rokov pred naším letopočtom, bola dobou, keď bola Zem oveľa teplejšia a kontinenty sa už začali deliť na dnešné formy. To znamená, že pred týmto obdobím neexistovali žiadne mrazivé krajiny, ako ich poznáme dnes.

Top rozhovor
menuLevel = 3, menuRoute = notsorry/news/veda, menuAlias = veda, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
21. november 2024 10:02