Jazero v Nevade zmenilo farbuX/cyanotracker
StoryEditor

Jazerá vytvárajú strašidelné zelené víry tak intenzívne, že ich možno vidieť z vesmíru. Čo stojí za týmto tajomným fenoménom?

Miroslav Kamody04.11.2024., 14:30h

Jazero úplne zmenilo farbu a aktuálne je toxické. Vdýchnutie toxínu môže dokonca napadnúť tvoj mozog.

Lajkuj Brainee.sk na

Obrovské jazero, ktorého rozloha je porovnateľná s veľkou Prahy, získalo žiarivo zelené sfarbenie, ktoré pri pohľade zhora vyzerá ako z iného sveta. A ako píše portál Unilad, okrem toho si vytvorilo strašidelné zelené víry, ktoré sú také intenzívne, že ich možno vidieť z vesmíru.

A ovplyvnené pritom nie je iba toto jedno konkrétne jazero, ale hneď niekoľko. Má to však svoje vysvetlenie. V skutočnosti je Pyramídové jazero v severovýchodnej Nevade vysoko toxické kvôli javu, ktorý sa vyskytuje takmer každý rok.

image

VIDEO Takto vyzeralo najväčšie jazero v histórii našej planéty. Zasahovalo až na Slovensko, ťažili sme z toho celé desaťročia

NASA minulý mesiac zverejnila fotografie čiernej a zelenej vodnej plochy spolu s podobnými snímkami Clear Lake v Kalifornii (z mája) a Lake Erie (v auguste). Aj keď zábery vyzerajú skutočne desivo, situácia nie je taká alarmujúca, ako by sa mohlo zdať.

Toxické jazero

Aj keď ti možno hneď napadlo, že sfarbenie a víry sú spôsobené odpadovou vodou alebo únikom chemikálií, v skutočnosti to nie je pravda - aj keď obsah jazera toxický je. Ide o časť kvitnutia rias a hladiny Nodularia spumigena (typ siníc, ktoré sa často vyskytujú v teplých, brakických alebo slaných jazerách) sú oveľa vyššie ako zvyčajne.

Bol identifikovaný indiánskym kmeňom Pyramid Lake Paiute, ktorý často kontroluje hladinu rias v jazere - a teraz varoval turistov, aby sa k vode nepribližovali. „Materiál kvetu sa rozpadá a uvoľňuje toxín microcystín do vody, čo signalizuje obrat k normálnym podmienkam, ktorých normalizácia môže trvať 2-3 týždne,” povedali predstavitelia kmeňa pre San Francisco Chronicle.

Napadnúť vedia aj mozog

Aaron Bill, manažér kvality vody z oddelenia prírodných zdrojov kmeňa, povedal: „Vždy chceme zabezpečiť, aby si to ľudia uvedomili, aby svoje zvieratá buď nepúšťali, alebo ich obmedzili a mali vlastnú bezpečnú pitnú vodu.” Voda by ti totiž mohla spôsobiť vyrážky, hnačku a únavu.

A aby toho nebolo málo, pokiaľ tento toxín vdýchneš, môže dokonca napadnúť aj tvoj mozog. Keď vedci preskúmali ústie rieky San Francisco, zistili, že úrovne chlorofylu-a a cyanobaktérií b sa zvyšujú od konca septembra do približne polovice októbra. Práve v tomto období by si sa mal jazerám vyhýbať.

Top rozhovor
menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
18. november 2024 06:19