Záber z Ďatlovovej výpravy a roztrhaný stan.Pixlr/Dyatlovpass.com/
StoryEditor

Našli ich bez jazyka, očí, či s popáleninami na tele. Simulácia odhaľuje, čo sa mohlo udiať počas doteraz nevysvetlenej tragédie v horách

Sarah Dobiašová31.10.2024., 15:00h

V roku 1959 sa deväť skúsených lyžiarov vydalo na ambicióznu cestu cez pohorie Ural v Rusku. To, čo malo byť vzrušujúcim dobrodružstvom, sa zmenilo na jednu z najväčších nevyriešených záhad všetkých čias. Incident na Ďatlovovom priesmyku dodnes fascinuje a desí odborníkov aj laikov.

Lajkuj Brainee.sk na

V chladnej februárovej noci roku 1959 sa deväť mladých lyžiarov z Ural Polytechnic Institute rozhodlo prejsť náročnú trasu smerom k hore Otorten. Bola to cesta, ktorá mala preveriť ich schopnosti a odhodlanie. Avšak to, čo našli záchranné tímy po niekoľkých týždňoch pátrania, prekonalo aj tie najdesivejšie predstavy.

image

Účastníci Ďatlovovej výpravy.

Dyatlovpass.com/

Stany sa našli roztrhnuté zvnútra, akoby sa snažili uniknúť pred neznámym nebezpečenstvom. Telá, niektoré oblečené len v spodnej bielizni či v ponožkách, boli roztrúsené v mrazivom snehu a vyvolávali viac otázok než odpovedí. Niektorí mali závažné vnútorné zranenia, zatiaľ čo iní postrádali oči či jazyk a mali popáleniny na tele alebo odreté ruky či nohy. Boli to následky nehody, alebo niečo oveľa desivejšieho?

image

Ako sa vybaviť na horskú turistiku

 

Sovietske vyšetrovanie v tom čase dospelo k záveru, že za všetko môže "neznáma sila". Tento záver vyvolal vlnu konšpiračných teórií: boli to mimozemšťania, tajné vojenské experimenty, alebo možno yetiovia? Každá z týchto teórií má svojich zástancov a svoje medzery. 

Nedávne vyšetrovanie ruským generálnym prokurátorom Andrejom Kuryakovom tvrdí, že skupina bola obeťou lavíny. Tvrdí, že viditeľnosť bola veľmi nízka a hoci sa pokúšali chrániť, nemali šancu. Podľa neho bojovali hrdinsky, no zamrzli na kosť pri teplotách medzi -40 stupňov a -45 stupňov Celzia.

Túto teóriu podporili aj výskumníci Alexander Puzrin a Johan Gaume v správe z roku 2021. Napriek tomu mnohí zostávajú skeptickí a záhada ďalej fascinuje verejnosť. Na počesť zosnulých je v Jekaterinburgu postavený pomník, ktorý pripomína nevyriešenú tragédiu na Ďatlovovom priesmyku.

Nedávna simulácia priniesla pohľad na to, ako mohli telá vyzerať, keď ich našiel záchranný tím. 

Incident na Ďatlovovom priesmyku zostáva mrazivým pripomenutím toho, aké nevyspytateľné a nebezpečné môžu byť prírodné sily. Je to príbeh, ktorý fascinuje, znepokojuje a núti nás premýšľať nad tým, ako málo ešte stále vieme o svete okolo nás.

Top rozhovor
menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
20. november 2024 10:13