TASR/AP
StoryEditor

Nobelovu cenu mieru získali novinári Muratov a Ressová. Ocenili ich za ohromný boj za slobodu prejavu

TASR08.10.2021., 15:44h
Ressová a Muratov boli ocenení za svoj „ohromný boj“ za slobodu prejavu vo svojich krajinách.
Lajkuj Brainee.sk na

Nobelovu cenu mieru za rok 2021 získali dvaja novinári — filipínska žurnalistka Maria Ressová a novinár pochádzajúci z Ruska Dmitrij Muratov za „svoje úsilie o ochranu slobody prejavu, ktorá je nevyhnutným predpokladom pre demokraciu a trvalý mier“. Oznámil to v piatok v Osle Nórsky Nobelov výbor.

„Slobodná, nezávislá žurnalistika založená na faktoch slúži ako ochrana pred zneužívaním moci, klamstvami a propagandou,“ uviedla predsedníčka Nórskeho Nobelovho výboru Berit Reissová-Andersenová. 

Ressová a Muratov boli ocenení za svoj „ohromný boj“ za slobodu prejavu vo svojich krajinách.

Bez faktov nie je možné nič, tvrdí Ressová

Maria Ressová je spoluzakladateľkou digitálnej mediálnej spoločnosti Rappler, ktorá sa zaoberá investigatívnou žurnalistikou. Nobelov výbor ocenil predovšetkým to, ako používa slobodu prejavu na „odhaľovanie zneužívania moci, vyžívania násilia a stupňujúceho sa autoritárstva vo svojej domovskej krajine Filipínach“.

Podľa Ressovej to, že získala Nobelovu cenu, preukazuje, že „bez faktov nie je možné nič“.

Maria Ressová (58) je tento rok prvou ženou a vôbec prvou Filpínkou, ktorá Nobelovu cenu získala. V minulosti pôsobila ako vedúca investigatívna redaktorka CNN pre južnú Áziu.

Jej spravodajská spoločnosť Rappler sa vyjadrovala veľmi kriticky smerom k filipínskemu prezidentovi Rodrigovi Dutertemu. Vlani Ressovú na Filipinách uznali za vinnú a hrozí jej trest do šiestich rokov väzenia za ohováranie. Ide o rozsudok, ktorý sa považuje za obrovskú ranu pre globálnu slobodu tlače, píše agentúra AP. 

Cena nie je jeho zásluhou, hovorí 

Dmitrij Muratov sa v roku 1993 podieľal na založení ruských nezávislých novín Novaja gazeta, ktoré sú podľa Nobelovho výboru „v súčasnosti najnezávislejšími novinami v Rusku“. Ich šéfredaktor Muratov podľa výboru celé desaťročia „obraňoval slobodu prejavu v Rusku za podmienok, ktoré sú stále náročnejšie“.

Muratov krátko po vyhlásení cien uviedol, že Nobelova cena nie jeho zásluhou, ale zásluhou jeho kolegov novinárov, ktorí za slobodu obetovali svoj život.

Muratov je dlhoročným šéfredaktorom novín Novaja gazeta, ktoré založil spolu s niekoľkými odídencami z ruského denníka Kommersant. Pod jeho vedením sa tieto nezávislé noviny zaoberali napríklad vojnou v Čečensku, korupciou — nielen v Rusku, ale aj vo svete – ako aj porušovaním ľudských práv. Novinári píšuci pre tieto noviny boli vyznamenaní viac ako 60 oceneniami, vrátane prestížnej Pulitzerovej ceny. Od roku 2000 však zároveň zavraždili až šiestich novinárov tohto nezávislého periodika vrátane Anny Politkovskej.

Laureáti okrem prestížnej ceny budú odmenení aj zlatou medailou a 10 miliónmi švédskych korún (985 000 eur). Finančná odmena je vyplácaná z peňazí, ktoré zanechal zakladateľ Nobelovej ceny — švédsky vynálezca Alfred Nobel. 

Top rozhovor
menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
22. november 2024 04:32