Fiktívne mesto Jeoffrécourt  turistov bežne nevíta.Twitter/tucpakoa/
StoryEditor

Pravidelné teroristické útoky či rozzúrené davy. V tomto francúzskom meste sa po námestí bez povolenia nepoprechádzaš

Radomír Dohnal16.06.2023., 12:00h

Tam, kde by malo byť, nájdeš len ploty a bránu stráženú vojakmi. Bez povolenia ťa dovnútra nepustia. Fiktívne mesto Jeoffrécourt totiž turistov bežne nevíta.

Lajkuj Brainee.sk na

Nie že by Jeoffrécourt nemal čo ponúknuť, je tu pomerne veľká nemocnica, veľká radnica, hasičská a policajná stanica. Je tu aj škola a materská škola, pravdepodobne pre deti obyvateľov z dvoch veľkých sídlisk. Len z veľkosti zastavanej plochy a počtu niekoľkých desiatok obytných budov sa odhaduje, že toto sídlisko môže pojať 5 000 obyvateľov.

Mesto má niekoľko jasne odlíšených štvrtí a náhodný pozorovateľ ľahko rozozná, ktoré sú novšie a ktoré dýchajú históriou. Moderná časť sa pýši širokými bulvármi lemovanými štvorposchodovými budovami. Nachádza sa tu supermarket, za ktorým nasledujú bežné služby. Patrí sem obchod s obuvou, holičstvo a kozmetický salón a obchod s domácimi potrebami. Nachádza sa tu aj niekoľko úradov, pošta a notársky úrad. V blízkosti sa nachádza aj podzemné parkovisko, ale autá tu nenájdeš, uvádza iDnes.cz.

Takmer dokonalá mestská infraštruktúra

Len kúsok odtiaľ je hrubšia radová zástavba a tiež futbalové ihrisko. Za kruhovým objazdom, ktorý je prekvapivo tichý, sa nachádza priemyselná zóna. Nachádzajú sa tu veľké sklady, manipulačný žeriav a kontajnerové sklady. Spleť potrubí je pravdepodobne parovod, ale nie je úplne isté, odkiaľ vlastne prichádza a kam vedie. Je to podobné ako na koľajniciach.

Z nich vedie nákladné depo do malebnej budovy stanice. Ak by si sa však vydal ďalej po koľajniciach, zistil by si, že po necelom pol kilometri sa koľaje končia v slepej uličke.

Môžeš sa vybrať aj do historického centra. Bude to však skôr peší výlet, pretože ulice sú pomerne úzke. Nechýbajú tu však domy rôznych historických stavebných štýlov a záplava obchodov. Tabak, oprava bicyklov. Niektoré budovy majú v sebe ducha minulosti, veď na uliciach iných miest už sotva uvidíš obuvníkovu dielňu alebo telefónnu búdku. 

Mesto duchov

Keď si však začneš všímať detaily, objavíš skutočné tajomstvo tohto záhadného mesta. Hoci sú kanalizačné rošty zapustené do ulíc, nie je pod nimi žiadna kanalizácia. Obchody majú police, ale chýba im akýkoľvek tovar. Pokladnice (ako aj pulty) sú z betónu. A ak nazriete do okien domov - väčšina z nich nie je zasklená - nájdeš ich neobývané, bez nábytku.

A obyvatelia? Tých sa naraz na ulici môže objaviť aj dvesto. Sú totiž súčasťou komparzu obrovskej kulisy s názvom Jeoffrécourt. Mesto v skutočnosti nie je mestom, ale obrovským vojenským cvičiskom pre francúzskych vojakov.

Členovia miestneho komparzu nežijú v tomto meste duchov, ale v pohodlne zariadenej ubytovni v neďalekých kasárňach. Ich denný režim je pomerne pestrý. Ráno môžu zinscenovať živý zhon v jednej z mestských štvrtí, po poludní môžu hrať úlohu rukojemníkov, ktorých teroristi zadržiavajú v nemocnici. Neskoro popoludní môžu hrať úlohu rozvášneného davu a stavať barikády pred radnicou v centre mesta. A večer sa môžu stať ospalými obyvateľmi neďalekej dediny.

Vojenský areál

Vojenská základňa Sissonne sa rozprestiera na ploche viac ako 6 000 hektárov a je najväčšou svojho druhu v celej Európe. Okrem samotného Jeoffrécourtu, ktorý stelesňuje koncept mesta s 5 000 obyvateľmi, ponúka aj štylizovanú dedinu Beausejour, ktorú tvorí 63 domov.

image

Vojenská základňa Sissonne sa rozprestiera na ploche viac ako 6 000 hektárov a je najväčšou svojho druhu v celej Európe.

Twitter/paramilipic/

Nachádza sa tu aj samostatne stojaci veľký mestský blok Thuillots. Tam sú postavené domy bez strechy a vojaci sa tu pod dohľadom inštruktorov učia metódam pohybu a boja zblízka.

image

V okolí sa nachádzajú ešte ďalšie výcvikové moduly.

Twitter/paramilipic/

V okolí sa nachádzajú ešte ďalšie výcvikové moduly. Chudobné mesto z budov z vlnitého plechu, do ktorého sa nedá vojsť vozidlami. Tábor tvorený karavanmi, ako aj niekoľko kontajnerových stavieb, ktoré akoby lemovali pomyselné ulice - široké, úzke, s ostrými zákrutami a križovatkami.

Vysťahovať kvôli strelnici 

Na konci 19. storočia bol Jeoffrécourt ešte obyčajnou dedinou s niekoľkými desiatkami skutočných obyvateľov. Na základe výnosu z 29. augusta 1895 však bola pôda vyvlastnená a bola tu vybudovaná vojenská strelnica. Vojenská základňa Sissone, kde sa cvičili delostrelci, potom pohltila širšiu oblasť.

image

Na základe výnosu z 29. augusta 1895 však bola pôda vyvlastnená a bola tu vybudovaná vojenská strelnica.

Twitter/paramilipic/

Počas prvej svetovej vojny, po preniknutí nemeckých vojsk do Francúzska, tu bol vybudovaný takzvaný Hunding Stellung - nemecká obranná línia, ktorú Francúzi v roku 1918 s veľkými stratami prelomili. Túto udalosť pripomína pamätník a vojenský cintorín s 15.tisíc krížmi. V roku 2008 sa francúzske ministerstvo obrany rozhodlo vytvoriť takzvaný CENZUB. Teda Centre d‘entraînement aux actions en zone urbaine (Výcvikové stredisko pre akcie v zastavanom teréne) s mestom a dedinou. dokončené bolo o päť rokov neskôr.

Turisti

Zvedavých divákov samozrejme priťahuje takéto divadlo ako v akčnom filme, ale počas roka nie je možný voľný pohyb civilistov na území vojenskej základne bez povolenia. Od roku 2016 je však možné rezervovať si miesto na prehliadkach so sprievodcom, ktoré organizuje francúzske ministerstvo obrany.

image

Kedysi plné života, dnes opustené turistické atrakcie. Toto sú najnavštevovanejšie mestá duchov

Deň otvorených dverí tu sprevádza program spojený s pietnymi stretnutiami pri pamätníku a v rámci prehliadky môže vidieť aj priebeh výcviku.

Top rozhovor
menuLevel = 3, menuRoute = notsorry/news/cestovanie, menuAlias = cestovanie, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
21. november 2024 19:54