Príbeh značky Semtex by mohol byť hneď o niekoľkých produktoch. Český Úrad priemyselného vlastníctva pod týmto názvom eviduje nielen energetický nápoj zo skupiny Kofola, ale aj „country-brutal-technofolkovú“ kapelu. V minulosti mal značku zapísanú aj holandský rodinný výrobca tabakových produktov Heupink & Bloemen Tabak a spory sa viedli aj o názov spoločnosti Semtex Girl, ktorú si zaregistrovala speváčka Madonna, píše Jan Brož z portálu iDnes.
Absolútne prvým produktom však samozrejme bola plastická trhavina z pardubickej firmy Explosia. Skutočnosť, že sa jej názvom inšpirovali aj výrobcovia úplne iných produktov a Semtex sa stal dokonca synonymom plastickej trhaviny, svedčí o popularite, akú si produkt v priebehu viac ako polstoročia existencie získal.
Semtex dnes neoznačuje len pôvodnú plastickú trhavinu, ale celý rad výrobkov. Zďaleka sa tiež nepoužíva len na deštrukčné práce, ale napríklad aj na výbuchové plátovanie a zváranie kovov. Deväťdesiat percent produkcie sa vyváža, výrobok z Pardubíc smeruje na trhy takmer celého sveta. Výnimkou sú iba embargované krajiny.
Ročne sa ho pritom vyrobia iba desiatky ton. Podľa obchodného riaditeľa Pavla Bulanta sa síce Semtex využíva aj v civilnom sektore, hlavným odberateľom sú však armády.
Semtex nad Lockerbie sa nikdy nepotvrdil
Názov Semtex je spojenie slov Semtín, kde sa trhavina vyrába, a Explosie. Sériovo sa začal produkovať po roku 1964 a vďaka svojim unikátnym vlastnostiam sa rýchlo preslávil po celom svete. Do roku 1989 sa trhaviny vyrobilo 1 800 ton, z čoho 690 išlo na export. „V novodobej histórii bolo do súčasnosti vyrobených v rôznych aplikáciách ďalších zhruba tisíc ton,“ počíta Bulant.
Čísla o vývoze sú dôležité, 690 ton možno považovať za jediné potvrdené číslo. Často sa však objavujú správy o „tisícoch“ ton, ktorými komunistické Československo zásobovalo pochybné diktátorské režimy.
Nejasných informácií je však okolo Semtexu viac. Údajne sa objavil vo výzbroji Írskej republikánskej armády IRA či baskickej separatistickej organizácie ETA. Najčastejšie potom býva dávaný do súvislosti s pádom lietadla nad škótskym Lockerbie v roku 1988, pri ktorom zahynulo 270 ľudí. Útok nariadil líbyjský diktátor Muammar Kaddáfí.
Podľa obchodného riaditeľa Explosie je však povesť trhaviny nezaslúžená. „Explosia v pohnutých rokoch rozvinutého socializmu samozrejme do spriatelených krajín dodávala a nie je tajomstvo, že časť dodávky smerovala aj k plukovníkovi Kaddáfímu. Pravda je však taká, že Kaddáfí bol v tom čase zásobený aj trhavinou C4 z produkcie amerických firiem. Jediný výsledok, ktorý je overiteľný, je ten, že za tragédiu nad Lockerbie snáď môže plastická trhavina,“ hovorí Bulant.
Práve americká C4 býva označovaná ako najväčší konkurent českého Semtexu. Obe trhaviny majú podobné vlastnosti, podľa Bulanta však český produkt na rozdiel od amerického nestráca časom svoje vlastnosti. Podobnosť oboch výbušnín a skutočnosť, že doba ich zrodu sa zhoduje, vedie k ďalším teóriám, či tajná služba jednej z krajín v čase studenej vojny recept tajne neukradla.
Kto je otcom Semtexu?
Zmätené informácie sa v minulosti objavovali aj okolo vynálezcu Semtexu. V roku 1997 médiá hromadne informovali o samovražde „duchovného otca Semtexu“ Bohumila Šoleho v Jeseníku. Ten sám seba vyhodil do vzduchu na recepcii Priessnitzovho sanatória. Šole bol síce uznávaným odborníkom cez výbušniny, podľa skoršieho oznámenia Explosie sa však na vývoji Semtexu nepodieľal.
Pri vzniku trhaviny v päťdesiatych rokoch stáli Stanislav Brebera a Radim Fukátko. Prvý z vynálezcov zomrel v roku 2012, druhý pomerne nedávno - v roku 2022. Fukátkovi sa však ocenenia za jeho prácu nedostalo.
Po roku 1968 bol v rámci normalizačných čistiek z Explosie vyhodený a živil sa manuálnou prácou. „Za všetku jeho usilovnosť bol riadne potrestaný. Bola mu odopretá rola výskumníka, musel sa živiť rukami dlhšiu dobu a to ťažko niesol. Živil sa po lomoch, ako stavbyvedúci a nakoniec aj ako vedúci trhacích prác,“ povedal jeho syn Boris Fukátko v roku 2016 ČT.
Portál iDnes patrí do portfólia vydavateľstva Mafra, ktorého súčasťou je aj Brainee.