Eva Braun a Lída Baarová.Pixlr/Wikipédia/
StoryEditor

Česká herečka v náručí Goebbelsa, Bormannová žena hlásila polygámiu: Toto sú manželky a milenky nacistov

Sarah Dobiašová06.11.2024., 09:00h

Komplikované a často neznáme príbehy žien spojených s nacistickým režimom odhaľujú svet, kde politika a osobné vzťahy boli nevyhnutne prepletené. Od tajnej milenky Evy Braunovej, cez oddanú Magdu Goebbelsovú až po sadistickú Ilse Kochovú, každá žila v tieni svojich mocných partnerov, no ich životy a rozhodnutia mali výrazný vplyv na dejiny druhej svetovej vojny.

Lajkuj Brainee.sk na

V zákulisí nacistického režimu pôsobili ženy, ktorých príbehy mali často neviditeľný, no významný dopad na priebeh druhej svetovej vojny. Ako partnerky mocných mužov žili v zložitých vzťahoch, kde ich lojalita a rozhodnutia formovali historické udalosti. Hoci mnohé z nich zostali v pozadí, ich osudy odhaľujú, aký vplyv mali osobné vzťahy na politické rozhodnutia v jednom z najtemnejších období dejín.

1. Eva Braun

Eva Braun, najznámejšia milenka a neskôr aj manželka Adolfa Hitlera, je ikonickou postavou Tretej ríše. Narodila sa 6. februára 1912 v Mníchove a jej život sa navždy zmenil, keď sa ako 17-ročná zoznámila s Hitlerom v ateliéri fotografa Heinricha Hoffmanna. Ich vzťah, hoci tajomný a nikdy verejne uznaný, trval až do tragického konca v roku 1945.

Eva nebola len pasívnou priateľkou v pozadí. Historici, ako Heike Görtemakerová, zdôrazňujú jej vplyv a neochvejnú lojalitu voči Hitlerovi. Hoci žila v izolácii na Berghofe, bola aktívna v dokumentovaní Hitlerovho života prostredníctvom fotografií a filmov, čo dnes poskytuje unikátne okno do jeho súkromného života. Naučila sa používať 16 mm kameru, s ktorou zachytila mnohé súkromné momenty Hitlera a jeho najbližších spolupracovníkov.

V dramatických záverečných dňoch vojny, v apríli 1945, sa Braunová na 40 hodín stala Hitlerovou manželkou, predtým než spolu spáchali samovraždu v berlínskom bunkri. Eva Braunová zanechala za sebou príbeh ženy, ktorá sa pohybovala v tieni jedného z najdesivejších diktátorov histórie, a hoci je často prehliadaná, jej úloha zostáva neoddeliteľnou súčasťou dejín tohto obdobia.

image

Eva Braun s Adolfom Hitlerom.

Wikipédia/O.ang./

2. Magda Goebbels

Magda Goebbels, manželka Josepha Goebbelsa, ministra propagandy nacistického Nemecka, bola nielen jeho verným spoločníkom, ale aj zanietenou podporovateľkou Adolfa Hitlera. Narodila sa 11. novembra 1901 v Berlíne.

Po nešťastnom manželstve s priemyselníkom Güntherom Quandtom našla Magda novú vášeň v stretnutí s Dr. Josephom Goebbelsom v roku 1930. Ich vzťah rýchlo prešiel z profesionálneho na romantický a v roku 1931 sa vzali. Bola jedinou ženou, ktorá získala právo nosiť Zlatú stranu odznaku NSDAP, čo podčiarkuje jej význam a vplyv v nacistickom Nemecku.

Jej dom sa stal centrom mnohých tajných stretnutí nacistickej elity. Keď objavila Goebbelsov románik s českou herečkou Lídou Baarovou, osobne zasiahla a žiadala Hitlerovu pomoc pri ukončení aféry. Na konci vojny, po smrti Hitlera, Magda urobila desivé rozhodnutie zavraždiť všetkých šesť svojich detí a spáchať so svojím manželom samovraždu, čím uzavrela svoj komplikovaný a tragický životný príbeh.

image

Magda Goebbels s Josephom Goebbelsom a deťmi.

Wikipédia/O.ang./Bundesarchiv/

3. Lída Baarová (Ludmila Babková)

Lída Baarová, narodená ako Ludmila Babková, bola česká herečka, ktorej život bol plný slávy, kontroverzie a osobnej tragédie. Narodila sa v roku 1914 v Prahe. Baarová sa stala ikonou českého filmu, ale jej presun do Berlína v 30. rokoch priniesol viac než len herecký úspech.

Jej aféra s Josephom Goebbelsom, nacistickým ministrom propagandy, ju katapultovala do centra pozornosti, ale aj do zradného sveta nacistickej elity. Keď sa vrátila naspať do Československa, bola po vojne obvinená z kolaborácie, hoci obvinenia sa nikdy nepotvrdili. Pokusy obnoviť hereckú kariéru po vojne v Rakúsku sa stretli s neúspechom a jej život bol poznamenaný osobnými stratami, vrátane úmrtí jej matky a sestry. Zaujímavosťou je, že mala ponuku od hollywoodskeho producenta Davida O. Selznicka, čo mohlo výrazne zmeniť jej kariéru, ale jej vzťah s Goebbelsom jej zabránil vycestovať do USA.

Baarová zomrela v roku 2000 v Salzburgu, opustená a zbavená svojprávnosti. Jej príbeh, plný vzostupov a pádov, po smrti opäť prilákal pozornosť verejnosti, pričom jej memoáre a filmy poskytujú pohľad na život plný krásy a osamelosti.

image

Lída Baarová.

Wikipédia/

4. Gerda Bormann

Gerda Bormann, manželka Martina Bormanna, jedného z najmocnejších mužov nacistického režimu, je stelesnením nacistického ideálu ženy a matky. Narodila sa 23. októbra 1909 v Kostnici. Jej život bol zasvätený rodine a ideológii, ktorá ovplyvnila všetky jej rozhodnutia.

S Martinom Bormannom, za ktorého sa vydala vo veku 19 rokov, mala desať detí. Napriek manželovým politickým ambíciám a neverám bola Gerda oddanou podporovateľkou nacistickej ideológie a dokonca presadzovala myšlienku polygamie. Verila, že polygamia by mala byť uzákonená po vojne ako oficiálna politika Nemecka.

Po vojne, po manželovom zmiznutí a neskoršom potvrdení jeho samovraždy, sa Gerda snažila ochrániť svoje deti a utiekla do Talianska. Zomrela v roku 1946 na otravu po chemoterapii.

image

Gerda Bormann.

Hitler-archive.com/

5. Margarete Himmler

Margarete Himmler, manželka Heinricha Himmlera, vedúceho SS, žila v tieni jedného z najobávanejších mužov nacistického Nemecka. Narodila sa v roku 1893 v Západnom Prusku.

Počas prvej svetovej vojny pracovala ako zdravotná sestra a neskôr viedla súkromnú kliniku. S Himmlerom sa zoznámila v roku 1927 a o rok neskôr sa zosobášili. Aj keď podporovala manželovu politickú kariéru, jej chladná povaha ju urobila neobľúbenou medzi ostatnými manželkami nacistov. Margarete tolerovala aj Himmlerovu milenku, čo však nezabránilo tomu, aby si udržala svoj vlastný život. Himmler sa údajne za nu veľmi hanbil, pretože nebola taká atraktívna ako iné ženy keho kolegov. Margarete vlastnila malú farmu, kde pestovala liečivé bylinky a snažila sa vytvoriť ideálny obraz rodiny, ktorá by slúžila ako model pre ostatné nemecké ženy.

Po vojne bola zatknutá, ale neskôr prepustená a žila v Mníchove so svojou dcérou, až do svojej smrti v roku 1967. Napriek snahe dištancovať sa od zločinov nacizmu, vernosť nacistickým ideálom ju sprevádzala až do konca.

image

Margarete Himmler s Heinrich Himmlerom

History Museum/Express.24sata.hr/

6. Hedwig Potthast

Hedwig Potthast, milenka Heinricha Himmlera, prežila život plný tajomstiev a ústrania. Narodila sa 5. februára 1912 v Kolíne nad Rýnom. Svoju kariéru začala ako bilingválna sekretárka. S Himmlerom sa stretla v roku 1934 a ich romantický vzťah sa rozvinul v roku 1938, napriek jeho manželstvu.

S Himmlerom mala dve deti a žila v rôznych nemeckých mestách, kde sa usadili. Po vojne, po Himmlerovej smrti, žila v ústraní a odmietala odpovedať na otázky týkajúce sa jeho zločinov. Napriek tomu, že bola milenkou jedného z najobávanejších mužov v nacistickom Nemecku, sa po vojne vyhla rozsiahlej pozornosti a žila relatívne tichý život. Zomrela 22. septembra 1994, pričom celý zvyšok života zostala mimo verejného záujmu.

image

Hedwig Potthast.

Wikipédia/o.ang./Bundesarchiv/

7. Lina Heydrich

Lina Heydrich, manželka Reinharda Heydricha, významného predstaviteľa nacistického Nemecka, sa narodila do šľachtickej rodiny v roku 1911 v Avendorfe. Jej život sa premenil v mocný príbeh podpory a lojality ku Adolfovi Hitlerovi.

Po atentáte na Heydricha v roku 1942 zostala Lina v Panenských Břežanoch a využila majetok na obchodné účely. V povojnovom období, keď bol Heydrich vyhlásený za vojnového zločinca, sa stiahla do ústrania a nakoniec sa presťahovala do Rakúska. V 50. rokoch sa vrátila do Nemecka, kde jej bol vrátený rodný dom na ostrove Fehmarn. Znovu sa vydala a viedla penzión. Po vojne prevádzkovala penzión na ostrove Fehmarn, kde vítala bývalých členov SS, čo vyvolalo veľkú kontroverziu, keďže neprestávala obhajovať Heydrichove činy.

image

Lina Heydrich a Reinhard Heydrich.

Wikipédia/

8. Ilse Koch

Ilse Koch, známa ako "Čarodejnica z Buchenwaldu", bola manželkou veliteľa koncentračného tábora Karla-Otta Kocha, a získala neslávnu povesť svojou brutalitou a sadistickou povahou. Narodila sa 22. septembra 1906 v Drážďanoch. Jej život bol plný krutosti a zločinov.

V Buchenwalde si obľúbila tyranizovanie väzňov a jej zverské praktiky boli príliš aj pre ostatných nacistov. Bola známa svojou zberateľskou vášňou pre predmety vyrobené z tetovanej ľudskej kože, čo prispelo k jej temnej povesti "Čarodejnice z Buchenwaldu." Po vojne bola najprv oslobodená pre nedostatok dôkazov, ale neskôr súdená v Norimberskom procese. Napriek zmierneniu trestu bola odsúdená na doživotie. Jej syn spáchal samovraždu z hanby a Ilse Koch si v roku 1967 vzala život za mrežami, čím uzavrela svoj temný príbeh.

image

Ilse Koch.

Wikipédia/

9. Annalies von Ribbentrop

Annalies von Ribbentrop, manželka Joachima von Ribbentropa, ministra zahraničných vecí nacistického Nemecka, bola ženou veľkých kontrastov, spájajúcou bohatstvo a politický vplyv. Narodila sa 12. januára 1896 v Mainzi

Annlies pomohla svojmu manželovi Joachimu mu vstúpiť do nacistickej strany a organizovala tajné stretnutia, ktoré viedli k Hitlerovmu vzostupu. Po vojne bol jej manžel popravený a Annelies väznená, no neskôr prepustená. Zvyšok života trávila obhajovaním svojho manžela a správou rodinného podniku, až do svojej smrti v roku 1973. Jej rodina vlastnila známu značku šampanského Henkell, čo jej poskytlo významné finančné prostriedky a spoločenské postavenie.

image

Annalies von Ribbentrop.

Indagrave.com/G-man/

10. Carin Göring

Carin Göring, prvá manželka Hermanna Göringa, bola ženou s jemnou dušou, zmietanou osudom a chorobou. Narodila sa 21. októbra 1888 v Štokholme do šľachtickej rodin a jej život sa zásadne zmenil po stretnutí s Hermannom Göringom.

Carin trpela tuberkulózou a jej zdravotný stav sa zhoršoval, čo viedlo k jej smrti na srdcové zlyhanie. Göring na jej počesť postavil loveckú chatu Carinhall. Po druhej svetovej vojne boli jej pozostatky znovu pochované vo Švédsku, pričom objavenie ďalších pozostatkov v roku 1991 uzatvorilo príbeh jej pohnutého života.

image

Carin Göring.

Wikipédia/

11. Emmy Göring

Emmy Göring, druhá manželka Hermanna Göringa, bola herečkou, ktorá sa stala neoficiálnou prvou dámou Tretieho Ríše. Narododila 24. marca 1893 v Hamburku. Jej život bol plný luxusu, ale aj následných strát.

Po vojne bola súdená za propagáciu nacizmu, pričom prišla o väčšinu svojho majetku a na päť rokov mala zakázané herectvo. Žila v skromnom byte v Mníchove až do svojej smrti v roku 1973, pričom jej príbeh zostáva svedectvom o vzostupoch a pádoch v tieni moci. Bola známa svojou rivalitou s Evou Braun, pretože si nárokovala titul neoficiálnej prvej dámy Tretieho Ríše, čo spôsobovalo napätie medzi oboma ženami.

image

Emmy Göring.

Wikipédia/
Top rozhovor
menuLevel = 2, menuRoute = notsorry/news, menuAlias = news, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
22. november 2024 02:38