Prelom rokov je vždy časom bilancovania. Súčasťou tohto procesu bude aj návšteva generálneho tajomníka Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, Mathiasa Cormanna, ktorý bude prezentovať hlavné posolstvá Ekonomického prehľadu o Slovensku.
Správy, ktorú vypracováva OECD o svojich členských krajinách s pravidelnosťou približne každé dva roky. Po zavŕšení našich integračných ambícií nám takéto partnerské zrkadlo nastavujú už len konzultácie s Medzinárodným menovým fondom, špecifické odporúčania Európskej komisie a pohľad OECD.
Ekonomický prehľad OECD vždy hodnotí makroekonomický vývoj a zároveň venuje pozornosť jednej alebo dvom vybraným, z hľadiska vývoja Slovenska kľúčovým sektorovým témam. Tentoraz to bude starnutie obyvateľstva, keďže Slovensko je jednou z najrýchlejšie starnúcich populácií v rámci OECD.
Politika starnutia nie je však len o nastavení dôchodkového systému, ale aj o jej systémových dosahoch vo viacerých iných oblastiach, ako je vzdelávanie, pracovný trh, zdravotná starostlivosť.
Samozrejme, nemôžeme opomenúť súčasnú pandemickú krízu, ktorá je hlavným dôvodom spomaľovania ekonomiky a ktorej vyriešenie je kľúčovým pre naštartovanie hospodárskeho rastu. Ďalšia vlna pandémie by mohla podľa ministra financií SR zvýšiť výdavky a zároveň znížiť príjmy nášho štátneho rozpočtu až o dve miliardy eur.
Potvrdené trendy, ako je digitálna a zelená transformácia, starnutie obyvateľstva, narastanie príjmových nerovností alebo migrácia si vyžadujú komplexné systémové riešenia.
Máme šťastie, sme krajinou Európskej únie a na oživenie hospodárstva máme okrem vlastných zdrojov aj iné nástroje – Plán obnovy a odolnosti a fondy Európskej únie. No ako sa hovorí, šťastie praje pripraveným. V podobe efektívnej verejnej správy a kompetentných ľudí. Bez nich kvalitné systémové zmeny budú môcť byť ťažko realizované.
Toto bude druhý aspekt rozhovorov s generálnym tajomníkom OECD – v ktorých oblastiach a ako môžeme prepojiť naše ambície s odbornou kapacitou OECD, ktorá je renomovanou medzinárodnou organizáciou aj vďaka komparatívnym sektorovým analýzam. Slovensko sa za ostatné roky v indikátoroch prakticky všetkých sektorových politík prepadáva.
Dá sa polemizovať, či je to spôsobené našou nečinnosťou alebo rýchlejšou dynamikou zmien v iných krajinách. Fakty a evidencia hovoria jasne, sú dôkazom a reflexiou nutnosti zmien. Akých, ako a prípadne s kým – o tom je najvyšší čas sa rozprávať.