Keďže vlna umelej inteligencie posúva technologický sektor vyššie, giganty ako Microsoft a Alphabet nielenže výrazne získavajú, ale získavajú aj spôsobom, ktorý mení oblúk technologického pokroku. Predchádzajúce vlny digitálneho veku priniesli na vrchol rebríčka technologických akcií nové mená. Po krachu v roku 2000 si však začalo upevňovať pozíciu niekoľko obrovských spoločností, ktoré sa udržali na vrchole aj počas vzostupu mobilného internetu v roku 2010 a v tohtoročnej mánii umelej inteligencie opäť prekvitajú. Rozvrat sa vytráca v odvetví, v ktorom by mal byť najsilnejší.
Nadväzujúc na historickú prácu Empirical Research som sa pozrel na predchádzajúce vlny inovácií od nástupu sálových počítačov koncom 60. rokov 20. storočia po osobné počítače začiatkom 80. rokov, internet v roku 2000 a AI v tomto roku. Zameranie sa na najväčšie zisky na vrchole každej vlny odhalilo, že lídri vlny AI boli starší a oveľa dominantnejší ako tí z minulosti.
Keď v roku 1969 vrcholila vlna sálových počítačov, technologický trh mal len 25 akcií. Lídri boli zmesou starých výrobcov kancelárskych strojov, ako napríklad Burroughs, ktorí diverzifikovali svoju činnosť do oblasti počítačov, a nováčikov, ako napríklad DEC – Digital Equipment Corporation –, ktorí sa vyhýbali používaniu slova „počítače“, pretože to vtedy investori považovali za riziko. Priemerný vek piatich najväčších spoločností bol takmer 40 rokov.
Zostáva vám 49% na dočítanie.