Výbor ministrov Rady Európy (RE) v stredu oznámil, že prijal Akčný plán pre Moldavsko na roky 2025 - 2028, ktorý vypracovali štátne orgány a organizácie občianskej spoločnosti. Informuje o tom spravodajca TASR.
Výbor ministrov, hlavný rozhodujúci orgán 46-člennej Rady Európy spresnil, že bude naďalej podporovať úsilie Moldavska o zosúladenie jeho vnútroštátnej legislatívy, inštitúcií a praxe s normami Rady Európy v oblasti ľudských práv, demokracie a právneho štátu.
Akčný plán pomôže krajine realizovať ambiciózne reformy, ktoré sú dôležité pre proces pristúpenia k Európskej únii, a to aj v oblastiach právneho štátu, spravodlivosti a základných práv.
Moldavsku bol udelený štatút kandidátskej krajiny EÚ v júni 2022 a v roku 2024 sa členské štáty eurobloku dohodli aj na rámci prístupových rokovaní.
Uvedený akčný plán pomôže moldavským vnútroštátnym orgánom riešiť výzvy, ktoré predstavujú regionálne a globálne krízy, a čeliť účinkom prebiehajúcej ruskej agresie proti Ukrajine.
V rámci tohto plánu budú Rada Európy a príslušné orgány Moldavska spolupracovať na posilnení implementácie Európskeho dohovoru o ľudských právach a judikatúry Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP).
Plán zároveň podporí nezávislosť, profesionalitu a transparentnosť súdneho systému, zlepšovanie podmienok a zaobchádzanie s väzňami a spoluprácu v boji proti drogám a závislostiam.
Ďalšia podpora zo strany RE bude zameraná na prevenciu korupcie, zvyšovanie účinnosti opatrení proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu a implementácii Budapeštianskeho dohovoru proti počítačovej kriminalite.
Množstvo iniciatív má zároveň posilniť prístup k sociálnym právam pre zraniteľné skupiny, podporiť rodovú rovnosť, bojovať proti sexuálnemu vykorisťovaniu detí a zosúladiť vnútroštátne právne predpisy a antidiskriminačné postupy s európskymi normami.
Rada Európy v tomto pláne nezabudla ani na potreby utečencov a migrantov a budovanie migračných, azylových a prijímacích systémov.
Akčný plán ďalej posilní slobodu prejavu v Moldavsku a podporí zosúladenie vnútroštátnych postupov s európskymi normami v oblasti médií a internetu, posilní národné kapacity na navrhovanie a vykonávanie reforiem v oblasti volieb, participatívnej demokracie a miestneho dialógu a výchovu k demokracii.
Ide v poradí už o štvrtý akčný plán RE pre Moldavsko od roku 2013. Celkové finančné potreby tohto akčného plánu sa odhadujú na 30 miliónov eur.