Platforma pre ukončenie bezdomovectva adresovala ministrovi vnútra Matúšovi Šutajovi Eštokovi verejnú výzvu v súvislosti s nedávnym incidentom v Košiciach, pri ktorom zomrel človek bez domova po policajnom zásahu. Žiada o dôkladné prešetrenie prípadu i vyvodenie zodpovednosti. Pod výzvu sa podpísalo 25 organizácií.
"Požadujeme, aby minister vnútra prijal systémové opatrenia, ktoré zaistia, že polícia bude konať s rešpektom k právam a dôstojnosti všetkých občanov, bez ohľadu na ich sociálny status," uvádza platforma vo výzve.
Ministra zároveň vyzýva, aby apeloval na verejnosť, aby sa vyhýbala stigmatizácii a dehumanizácii ľudí bez domova. Pripomína, že ľudia bez domova sú rovnako plnohodnotní občania Slovenska, ktorí si zaslúžia úctu i dôstojné a spravodlivé zaobchádzanie. Platforma verí, že spoločným úsilím je možné vytvoriť spoločnosť, v ktorej je dôstojnosť každého človeka rešpektovaná. Nad incidentom v Košiciach vyjadruje hlboké znepokojenie.
Pod verejnú výzvu sa podpísalo 25 organizácií ako členov platformy. Sú medzi nimi napríklad Amnesty International Slovensko, Depaul Slovensko, občianske združenie Vagus, občianske združenie Odyseus, Proti prúdu, Slovenská katolícka charita, Slovenské národné stredisko pre ľudské práva či Ústav etnológie a sociálnej antropológie SAV. Rovnako tak viaceré arcidiecézne, diecézne či eparchiálne charity.
K incidentu došlo 5. novembra. Košický policajt mal počas služby spôsobiť osobe zaistenej pri trestnom čine viacpočetné zranenia, ktorým v nemocnici na druhý deň podľahla.
Minister vnútra nad udalosťou v Košiciach vyjadril ľútosť. Deklaroval, že policajt musí v prípade porušenia zákona niesť rovnaké následky za svoje činy ako každý iný človek. Polícia avizovala, že od od decembra v Bratislave a Košiciach spustí pilotný projekt telových kamier policajtov.