Za nárast inflácie v októbri na 3,1 percenta zo septembrových 2,6 percenta môžu predovšetkým vyššie ceny potravín. Ďalší rast cien tovarov a služieb majú v budúcom roku priniesť konsolidačné opatrenia.
Inflácia by tak mala dosiahnuť asi päť percent. Zhodli sa na tom v piatok analytici v reakcii na údaje zverejnené Štatistickým úradom.
"Najvýraznejším ťahúňom medziročnej miery inflácie boli vyššie ceny potravín a nealkoholických nápojov, ktoré medziročne vzrástli o päť percent. Za zvýšením cien potravín vidíme najmä dôsledky vývoja na globálnych trhoch. Na ceny budú bezpochyby tlačiť aj domáce udalosti, napríklad problémy v slovenských chovoch hydiny v dôsledku vtáčej chrípky," uviedol analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš.
V budúcom roku sa podľa neho očakáva výrazný nárast miery inflácie. Dôvodom je uplynutie platnosti dotácií na energiu, ako aj očakávané zvýšenie dane z pridanej hodnoty (DPH) a iných daní v rámci konsolidačných opatrení vlády.
Priemerná miera inflácie by sa v nasledujúcom roku mohla podľa Kočiša ustáliť mierne pod piatimi percentami.
"V októbri išlo o najrýchlejší medzimesačný nárast cien potravín od úvodu vlaňajška," skonštatoval analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák s tým, že zrýchlenie podporili aj regulované ceny, ktoré sa v porovnaní so septembrom zvýšili v priemere o 0,3 percenta. Upozornil na to, že aktuálne inflačné tlaky budú mať opäť citeľnejší vplyv na zraniteľné skupiny domácností.
Navyše, ohlásené úpravy v DPH sa podľa neho môžu objaviť v niektorých cenách s miernym predstihom. "Najmä pri položkách s očakávaným poklesom sadzby by sme mohli pred záverom roka vidieť jemné zdraženie, ktoré by obchodníkom vytvorilo priestor na novoročné ‘premietnutie‘ nižšej sadzby DPH do cien," podotkol. Inflácia by v úvode budúceho roka mala podľa neho dosiahnuť asi päť percent.
Rast cien tovarov a služieb očakáva aj analytik Národnej banky Slovenska Branislav Karmažin. "Aj s prihliadnutím na historický vývoj veľmi rýchlo rástli v rámci potravín ceny ovocia, zeleniny, olejov a tukov, výrobkov z múky, cukroviniek. Aktuálne výrobné ceny potravín pre domáci trh pritom nevytvárajú výrazný priestor na tak dynamický nárast spotrebiteľských cien," uzavrel.