Ceny ropy dnes nadviazali na stredajší viac ako dvojpercentný rast. Vplyv majú najmä obavy, aký vplyv bude mať hurikán Francine na ťažbu v Spojených štátoch. Rast čiastočne zbrzdil nepriaznivý výhľad dopytu po rope.
Okolo 17:45 nášho času cena severomorskej ropy Brent vykazovala rast o 2,6 percenta zhruba na 72,40 dolára za barel, zatiaľ čo americká ľahká ropa WTI si pripisovala 3,1 percenta a obchodovala sa blízko 69,40 dolára za barel.
"Hurikán Francine pravdepodobne narušil ťažbu 1,5 milióna barelov ropy, čo podľa nášho odhadu zníži septembrovú produkciu v Mexickom zálive zhruba o 50-tisíc barelov denne," uviedli analytici banky UBS. Očakávajú, že cena ropy Brent sa v najbližších mesiacoch vráti späť nad 80 dolárov za barel.
V stredu bolo mimo prevádzky takmer 39 percent všetkej produkcie ropy a plynu v Mexickom zálive, uviedla s odvolaním sa na úrady agentúra Reuters. Celkovo boli evakuovaní pracovníci zo 171 ťažobných plošín a troch vrtných súprav. Mexický záliv sa na celkovej ťažbe ropy v USA podieľa zhruba 15 percentami.
Po búrke sa trhy zrejme opäť zamerajú na slabší dopyt. Medzinárodná agentúra pre energiu dnes znížila výhľad rastu dopytu po rope na tento rok o 70-tisíc barelov denne na 900-tisíc barelov denne. To je zhruba 7,2 percenta, zdôvodnila to útlmom dopytu v Číne.
Začiatkom týždňa Organizácia krajín vyvážajúcich ropu znížila svoju prognózu rastu globálneho dopytu po rope na tento rok. Druhýkrát za sebou tiež zhoršila očakávaný vývoj dopytu na budúci rok.
Európska centrálna banka dnes prikročila k ďalšiemu zníženiu úrokových sadzieb, neposkytla však takmer žiadne usmernenie k tomu, ako by mohla postupovať ďalej. Nižšie úrokové sadzby by mohli podporiť hospodársky rast a zvýšiť dopyt po rope.