Export Číny pokračoval v spomaľovaní tempa rastu aj v auguste, predpokladajú ekonómovia, podľa ktorých čínsky vývoz rástol najslabším tempom za štyri mesiace. Dôvodom je slabnúci globálny dopyt a zvyšujúce sa obchodné bariéry zo strany zahraničia, čo ohrozuje jeden z mála súčasných svetlých bodov čínskej ekonomiky, druhej najväčšej na svete. Informovala o tom agentúra Reuters.
Čína zverejní oficiálne údaje o vývoji zahraničného obchodu v utorok a 34 analytikov oslovených agentúrou Reuters odhaduje, že Peking oznámi rast vývozu iba o 6,5 percenta.
Ak sa ich prognóza potvrdí, bude to ďalšie spomalenie rastu exportu, keďže v júli sa export zvýšil o sedem percent po 8,6-percentnom raste v predchádzajúcom mesiaci. Prípadný 6,5-percentný rast by bol zároveň najslabší od apríla, v ktorom vývoz z Číny vzrástol iba o 1,5 percenta.
Rast dovozu očakávajú ekonómovia na úrovni dve percentá. Aj v tomto prípade tak počítajú so spomalením tempa rastu, a to výrazným, keďže v júli sa dovoz Číny zvýšil o 7,2 percenta. Podpísala sa pod to nízka porovnávacia základňa, ako aj výrazné zvýšenie dovozu čipov pred očakávanými obmedzeniami zo strany USA.
Predpokladaný vývoj dovozu a vývozu by mal viesť za august k obchodnému prebytku Číny na úrovni 82,05 miliardy dolárov (73,90 miliardy eur), predpokladajú ekonómovia. Na porovnanie, v júli dosiahol obchodný prebytok Číny 84,65 miliardy dolárov.