Ukrajinský komisár pre ľudské práva Dmytro Lubinec požiadal generálnu prokuratúru, aby začala vyšetrovať prípad muža, ktorý údajne zomrel po tom, ako ho zadržali a zbili náboroví pracovníci armády v Zakarpatskej oblasti.
Vojenských náborárov podľa AFP ľudia pravidelne obviňujú z násilia, najmä v západných oblastiach, ktoré sú menej zasiahnuté vojnou. Niektoré médiá ich postupy nazývajú "lovom" mužov na front.
Ombudsman Lubinec vo štvrtok v aplikácii Telegram oznámil, že ukrajinská žena kontaktovala jeho zástupcu v Zakarpatskej oblasti a uviedla, že náborári nezákonne zadržali a zbili jej otca, na následky čoho zomrel.
"Tento prípad si vyžaduje okamžité, komplexné a nestranné vyšetrovanie," povedal Lubinec a dodal, že poslal žiadosť generálnemu prokurátorovi. Ak sa preukáže, že obvinenia sú pravdivé, vinníci podľa neho musia byť postavení pred súd.
Náborové centrum Zakarpatskej oblasti v piatok v príspevku na sieti Facebook obvinenia odmietlo. Podľa ukrajinského ombudsmana sa zvýšil počet sťažností na "nezákonné konanie" vojenských náborových centier v tejto oblasti na západe Ukrajiny.
Zakarpatská oblasť je najvzdialenejšou oblasťou od frontovej línie a zároveň jednou z najmenej zasiahnutých ruskou inváziou. Oblasť hraničí s Maďarskom, Poľskom, Rumunskom a Slovenskom a je hlavným prechodným bodom pre Ukrajincov, ktorí sa snažia utiecť z krajiny, aby sa vyhli mobilizácii.
Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022 nesmú muži v bojovom veku opustiť krajinu až na niekoľko výnimiek. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v apríli podpísal nový zákon o mobilizácii s úmyslom zvýšiť počet mužov bojujúcich v armáde proti ruským vojskám.
Mobilizačná kampaň podľa AFP vzbudila u mnohých Ukrajincov strach z toho, že ich pošlú na front bez dostatočného výcviku.
Niektorí odporcovia mobilizácie zaútočili na vojakov a policajtov zodpovedných za nábor. Pre obvinenia z korupcie boli zadržaní vedúci niekoľkých náborových stredísk. Údajne prijímali úplatky od mužov, ktorí sa chceli vyhnúť odvodu do armády.