Humanitárna kríza spôsobená občianskou vojnou v Sudáne tiež zhoršuje šírenie infekcií vrátane cholery. Toto ochorenie zabilo v regióne viac ako 300 ľudí, uviedla dnes hovorkyňa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Margaret Harrisová.
V Sudáne bolo podľa Harrisovej hlásených 11 327 prípadov cholery s 316 úmrtiami. Rastie tiež počet prípadov nákazy horúčkou dengue a meningitídou. "Očakávame, že ich bude viac, než bolo hlásených," dodala.
V Sudáne proti sebe od vlaňajšieho apríla bojuje armáda vedená generálom a faktickým vládcom krajiny Abdal Fattáhom Burhánom a polovojenskej Jednotky rýchlej podpory (RSF) bývalého Burhánova zástupcu Muhammada Hamdana Dagala.
Konflikt vypukol v hlavnom meste Chartúme v apríli 2023 a rýchlo sa rozšíril, znovu rozpútal etnické krviprelievanie v Darfúre a donútil milióny ľudí k úteku. Diplomatické snahy o oživenie rozhovorov o prímerí boli doteraz neúspešné.
Agentúry OSN koncom mája varovali, že Sudánu hrozí "bezprostredné riziko hladomoru", pretože akútne hladuje približne 18 miliónov ľudí, vrátane 3,6 milióna detí, ktoré trpia vážnou podvýživou.
V marcovom hodnotení zložitý súbor technických kritérií, známy ako Nástroj pre klasifikáciu potravinovej bezpečnosti (IPC), ktorý je iniciatívou agentúr OSN, regionálnych orgánov a skupín poskytujúcich pomoc, uviedol, že takmer päť miliónov ľudí v Sudáne je krok od hladomoru.
Cholera je vysoko infekčné ochorenie, ktoré napáda zažívacie ústrojenstvo. Vyvolávajú ju baktérie prenášané znečistenou vodou či potravou. Prejavuje sa akútnymi hnačkami, zvracaním a dehydratáciou.
Pri včasnom podaní liekov ju možno vyliečiť, v opačnom prípade môže nakazeného usmrtiť do niekoľkých hodín.
Výskyt cholery nie je v Sudáne neobvyklý. V roku 2017 si táto choroba za necelé dva mesiace vyžiadala najmenej 700 mŕtvych a približne 22-tisíc ľudí jej bolo nakazených. Jednalo sa o zatiaľ poslednú veľkú epidémiu v tejto krajine.