Trh práce zostáva naďalej pod tlakom odchodov do predčasného dôchodku. Počet žiadostí o skorší dôchodok v druhom kvartáli mierne predstihol číslo zo začiatku roka. Inštitút finančnej politiky (IFP) preto očakáva v druhom štvrťroku medzikvartálnu stagnáciu a medziročný prepad zamestnanosti o 0,3 percenta. Informoval o tom v pondelok.
"Zamestnanosť vo vybraných odvetviach súkromného sektora v júni tesne udržala medziročný rast. Medzimesačné dynamiky sú však už takmer rok a pol v červených číslach. Rast zamestnanosti zaznamenalo len stavebníctvo o 1,4 percenta a vyššie kvalifikované služby o 4,8 percenta," uviedol inštitút.
Štruktúra zamestnanosti sa v uplynulých rokoch podľa neho mení smerom od priemyslu a nižšie kvalifikovaných služieb k službám ako informácie a komunikácia, vedecké a technické činnosti či administratívne a podporné služby.
Inštitút dodal, že priemysel posledné roky dopláca na pandémiu COVID-19, energetickú krízu, vysoké úrokové sadzby, ale aj na stratu konkurencieschopnosti. "Od pandémie najviac pracovných miest stratilo hutníctvo, ale aj drevársky a nábytkársky priemysel," uzavrel IFP.