Počet žiadostí o poskytnutie azylu v Holandsku sa dostal na najnižšiu úroveň za posledných 13 mesiacov a klesá už tretí mesiac po sebe, čo zodpovedá všeobecnému trendu v Európe.
Denník Algemeen Dagblad pripomenul, že oveľa menej migrantov sa plaví cez Stredozemné more z Líbye alebo Tuniska, pričom úrady tvrdia, že nepoznajú dôvod.
Podľa údajov holandského Imigračného a naturalizačného úradu (IND) podalo v júni v Holandsku svoju prvú žiadosť o azyl 2040 ľudí, čo je najnižší počet za 13 mesiacov. Pred rokom to bolo 3039 prvých žiadostí o získanie právnej ochrany.
Niekoľko mesiacov po sebe klesá aj celkový počet žiadostí o azyl vrátane druhých žiadostí a žiadostí o zlúčenie rodiny.
Predstavitelia IND pre denník AD priznali, že tento pokles "ťažko vysvetliť", čísla však naznačujú, že výrazne klesol najmä počet Sýrčanov žiadajúcich o azyl. Stále sú najpočetnejšou skupinou žiadateľov, no ich počet je najnižší za posledných 13 mesiacov.
Napriek uvedenému poklesu azylantov z posledných mesiacov je celkový počet žiadostí o azyl v tomto roku vyšší ako v rovnakom období v rokoch 2023 a 2022.
Takmer 70-tisíc ľudí v súčasnosti žije v útulkoch a núdzových prístreškoch pre utečencov na území celého Holandska. Asi 20-tisíc z nich už získalo štatút utečenca a povolenie na pobyt, čakajú však, kým sa uvoľní vhodné bývanie, aby sa mohli vysťahovať z azylových stredísk.
Portál NL Times pripomenul, že viacero mesiacov po sebe klesá aj celkový počet žiadateľov o azyl prichádzajúcich do Európy. Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) zaregistrovala v prvej polovici tohto roka viac ako 76.000 príchodov do Európy, čo je oveľa menej než takmer 300.000 za celý rok 2023.
A Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž Frontex v uplynulých mesiacoch nahlásila až o tretinu menej pokusov o nelegálny vstup utečencov do Európy.
Existuje viacero možných príčin poklesu počtu azylantov prechádzajúcich z Líbye alebo Tuniska do Európy. V Stredozemnom mori bolo v posledných mesiacoch veľa búrok. EÚ uzavrela dohody týkajúce sa migrácie s Tuniskom aj s Egyptom, ktoré týmto krajinám poskytli miliardy eur, aby zabránili žiadateľom o azyl prechádzať do Európy.