Počet obyvateľov Kosova, ktoré v roku 2008 jednostranne vyhlásilo nezávislosť od Srbska, klesol za 13 rokov o viac ako desať percent — z takmer 1,8 milióna na 1,58 milióna ľudí.
Vyplýva to z predbežných výsledkov sčítania ľudu zverejnených v piatok, ktoré však etnickí Srbi bojkotovali, informuje agentúra AFP.
Sčítanie ľudu sa uskutočnilo v apríli a máji. Riaditeľ kosovského štatistického úradu Avni Kastrati na tlačovej konferencii v Prištine povedal, že konečné výsledky by mali byť zverejnené v decembri. Dodal, že tieto údaje sa od tých zverejnených v júli môžu "mierne líšiť".
Sčítanie ľudu bojkotovala väčšina zo 120-tisíc kosovských Srbov. V štyroch obciach na severe krajiny s prevahou Srbov bol bojkot podľa Kastratiho "rozsiahly".
Etnickí Srbi bojkotovali aj predchádzajúce sčítanie ľudu v roku 2011. Vtedajšie údaje ukázali, že približne 93 percent z 1,8 milióna obyvateľov Kosova sú etnickí Albánci.
Kosovo postihol masívny odliv ľudí hľadajúcich prácu v zahraničí, väčšinou v krajinách Európskej únie. Demografi odhadujú, že v Európskej únii žije a pracuje 800-tisíc Kosovčanov, z toho polovica v Nemecku.
Najnovším faktorom, ktorý zvýšil napätie v Kosove, bola implementácia kontroverzného nového zákona vo februári, ktorý z eura urobil jedinú legálnu menu Kosova a fakticky odstavil srbský dinár.
Srbsko nezávislosť Kosova stále neuznáva a naďalej financuje paralelné systémy zdravotníctva, vzdelávania a sociálneho zabezpečenia pre kosovských Srbov.