Federálny úrad pre letectvo (FAA) dnes nariadil inšpekciu 2600 strojov Boeing 737 pre nebezpečenstvo zlyhania kyslíkových masiek. Informovala o tom agentúra Reuters.
Podľa FAA sa inšpekcia týka modelov 737 MAX a 737 NG, pri ktorých ľudia opakovane nahlásili, že sa generátory kyslíka pre cestujúcich posúvajú z predpísanej polohy, čo môže mať za následok ich zlyhanie. V krajnom prípade by tak cestujúcim neposkytli doplnkový kyslík pri znížení tlaku na palube.
Americký výrobca lietadiel Boeing dnes pristúpil na mimosúdne uznanie viny v prípade dvoch smrteľných nehôd lietadiel 737 MAX v rokoch 2018 a 2019. Oznámilo to podľa agentúry AP americké ministerstvo spravodlivosti.
V rámci dohody Boeing zaplatí pokutu vo výške 243,6 milióna dolárov. Firma sa tiež zaviazala k investíciám do programov bezpečnosti a kontroly kvality. Dohodu musí ešte schváliť súd.
Žalobcovia o navrhovanej dohode o vine na konci júna informovali rodiny obetí. Tie počas konferenčného hovoru vyjadrovali hnev, pretože dohoda podľa nich Boeing dostatočne neženie k zodpovednosti za smrť ich príbuzných, uviedla advokátka Erin Applebaumová, ktorá časť rodín zastupuje.
Spolu pri oboch haváriách v rokoch 2018 a 2019 zahynulo 346 ľudí. Za nehodami lietadiel 737 MAX 8 indonézskej spoločnosti Lion Air a aerolínií Ethiopian Airlines stáli problémy s asistenčným softvérom. Systém nazvaný MCAS mal pilotom pomáhať lietadlo ovládať. V oboch prípadoch ich však prekvapil nečakaným a nepredvídateľným zásahom do konania. Od druhého pádu v marci 2019 model nesmel 20 mesiacov lietať.
Nedávny audit výroby 737 MAX u Boeingu a dodávateľa Spirit AeroSystems podľa amerického Federálneho úradu pre letectvo (FAA) zistil niekoľko prípadov, keď firmy nedodržali požiadavky na kontrolu kvality výroby.
Séria škandálov v spoločnosti Boeing vyvolala personálne otrasy. Výkonný riaditeľ David Calhoun v ich dôsledku do konca roka odíde z čela firmy, výmena ale čaká aj ďalších manažérov.
Pri terajšom vyšetrovaní informátori z Boeingu v apríli americkému Senátu oznámili, že modely 737 MAX, 787 Dreamliner a 777 mali vážne výrobné problémy. Boeing sa dostal do centra pozornosti aj tento rok v januári, keď sa lietadlu spoločnosti Alaska Airlines za letu utrhla časť trupu, ktorá zaslepuje otvor pre prípadný ďalší núdzový východ. S dierou v trupe potom lietadlo pristálo.