Japonská vláda musí zaplatiť odškodné ľuďom, ktorí boli v minulom storočí zo zákona nútení podstúpiť sterilizáciu. Tamojší najvyšší súd dnes rozhodol, že takáto legislatíva je protiústavná, informuje televízna stanica NHK. Takzvaný zákon na ochranu eugeniky platil v Japonsku medzi rokmi 1948 až 1996 a jeho cieľom bolo obmedziť počet narodení nedostatočne fyzicky a duševne vyvinutých jedincov.
"Právny účel bývalého zákona o ochrane eugeniky nebol aj s ohľadom na vtedajšiu spoločenskú situáciu ospravedlniteľný. Zákon nariaďoval stratu reprodukčnej schopnosti, čo je vážnym zásahom do ústavných práv všetkých osôb," zdôvodnil verdikt predseda najvyššieho súdu Saburó Tokura. Zákon považovalo za protiústavný všetkých 15 sudcov. Odvolali sa najmä na 13. článok ústavy, ktorý zaručuje právo "nebyť poškodený na tele proti svojej vôli".
Žalobu v súvislosti s nútenou sterilizáciou na základe zákona o ochrane eugeniky podalo v Japonsku zatiaľ 39 ľudí, deväť z nich až do dnešného dňa neúspešne. Na väčšine poškodených bola sterilizácia vykonaná medzi začiatkom 50. a koncom 70. rokov. Japonská vláda v otázke vyplatenia odškodného aj preto argumentovala dvadsaťročnou premlčacou lehotou.
Znenie zákona z roku 1948 hovorí o "zabránení vzniku generácie chabých kvalít". Zástupcovia vlády predtým uznali, že sterilizáciu bolo nútených podstúpiť 16 500 Japoncov, tí najmladší z nich pred dovŕšením desiatich rokov. Ďalších 8500 osôb, ktoré so sterilizáciou súhlasili, tak zrejme urobilo pod veľkým tlakom, píše NHK.
Okrem straty reprodukčných schopností tisíce ľudí, ktorí sterilizáciou prešli, zápasí s fyzickými i duševnými chorobami a genetickými vadami. Vo vládnom dokumente z roku 1953 stojí, že na umožnenie výkonu operácie, teda sterilizácie, možno dotknuté obmedziť na slobode pohybu, prípadne využiť anestetiká či klamstvá.
"Prežil som príšerných 66 rokov života len preto, že ma vláda na ten zákrok poslala," vypovedal anonymný poškodený, ktorý v 14 rokoch pod tlakom súhlasil s tým, aby mu bola vykonaná vazektómia. "Vláda mi zničila život, chcem ho späť," povedal iný, osemdesiatjedenročný poškodený.
Po vynesení rozsudku poškodenie pred budovou súdu privítali sudcu potleskom. Niektorí držali transparenty s nápismi "Víťazstvo" či "Úľava pre všetky obete".