Svetová zdravotnícka organizácia uviedla, že kríza v Sudáne, zmietanom boji, sa môže počas nasledujúcich troch mesiacov výrazne zhoršiť. Dodávky a distribúcia humanitárnej pomoci zostávajú obmedzené, napísala dnes agentúra Reuters. Podľa WHO tam 15 miliónov ľudí potrebuje urgentnú zdravotnú pomoc, pretože sa šíria choroby ako cholera, malária a horúčka dengue.
Konflikt v Sudáne, ktorý vypukol pred rokom, spustošil rozsiahle oblasti, rozpútal vlny etnického násilia v Dárfúre, priviedol milióny ľudí na pokraj hladomoru a spôsobil vysídlenie miliónov ľudí.
Pre konflikt medzi armádou a polovojenskými jednotkami rýchlej podpory, ktorý vypukol vlani 15. apríla, sú milióny ľudí ohrozené hladom a chorobami.
"Čas sa kráti. Bez zastavenia bojov a neobmedzeného prístupu pre dodávky humanitárnej pomoci sa sudánska kríza v nasledujúcich mesiacoch dramaticky zhorší a mohla by mať dopad na celý región, "povedal hovorca Svetovej zdravotníckej organizácie Christian Lindmeier.
"Zatiaľ vidíme len špičku ľadovca, situácia môže byť oveľa horšia," uviedol Lindmeier. Dodal, že zásoby zdravotníckych pomôcok v krajine sa odhadujú asi na štvrtinu toho, čo krajina potrebuje a 70 až 80 percent sudánskych zdravotníckych zariadení kvôli konfliktu nefunguje. "Do niektorých oblastí ako napríklad do Dárfúru sa dodávky zdravotníckej pomoci nedostali za celý posledný rok," povedal hovorca WHO.
V Sudáne žije asi 44 miliónov obyvateľov, z toho viac ako polovica - približne 25 miliónov - je odkázaná na humanitárnu pomoc.