Na dopyt pozitívne vplývalo aj rozhodnutie americkej centrálnej banky (Fed), ktorá ponechala svoje úrokové sadzby bez zmeny, pričom signalizovala, že k uvoľneniu menovej politiky môže pristúpiť ešte počas tohto roka roka. Informujú o tom agentúry Reuters a Bloomberg.
Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v apríli dosiahla do 7.20 h SEČ 78,89 USD (72,95 eura) za barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená rast o 19 centov (0,24 percenta).
Cena americkej ľahkej ropy WTI s dodávkou v marci dosiahla 73,92 USD/barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje rast o 10 centov, alebo 0,14 percenta.
Členovia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a jej spojenci na čele s Ruskom združení vo formáte OPEC+ vo štvrtok (1. 2.) rozhodli, že v prvom štvrťroku 2024 budú pokračovať v znížení ťažby v rozsahu 2,2 milióna barov denne. Zdroje z prostredia aliancie uviedli, že o potvrdení alebo zmene ťažobnej politiky skupina rozhodne v marci.
Federálny rezervný systém v USA v stredu (31. 1.) ponechal svoju základnú jednodňovú úrokovú sadzbu v pásme 5,25 - 5,50 percenta.
Šéf Fedu Jerome Powell po zasadnutí uviedol, že sadzby už dosiahli svoj vrchol a v závislosti od vývoja ekonomiky by sa mohli v tomto roku začať znižovať. Nižšie úrokové sadzby by mohli stlačiť nadol náklady na spotrebiteľské pôžičky, čo môže podporiť hospodársky rast a dopyt po rope.