Vládnuca vojenská junta v Mali dnes s okamžitou platnosťou ukončila mierové dohody podpísané v roku 2015. Uzavrela ich vtedajšia malijská vláda s povstaleckými skupinami na severe krajiny a podľa agentúry AFP sú zásadné pre stabilitu krajiny.
Junta sa vo vyhlásení odvolala na "zmenu postoja niektorých podpísaných strán" a na "nepriateľské kroky" a zneužívanie dohôd zo strany alžírskych úradov. Alžírsko v roku 2015 pôsobilo ako hlavný sprostredkovateľ rokovaní.
Mierová dohoda, ktorú separatisti podpísali s ústrednou vládou Mali v roku 2015, bola zameraná na decentralizáciu krajiny a posilnenie ekonomiky severu Mali. Podľa AFP sa zrútila už vlani, keď tuarežské separatistické skupiny obnovili boje proti malijskej vláde a armáde v dôsledku stiahnutia misie OSN, ktorú z Mali vytlačila vojenská vláda.
Severoafrická krajina zažila od roku 2012 tri vojenské prevraty a potýka sa s násilím zo strany radikálnych organizácií s väzbami na teroristické formácie Al-Káidu a Islamský štát, ktoré ovládli rozsiahle oblasti krajiny a zabili tisícky civilistov. V krajine teraz vládne junta, ktorá sa odvrátila od západných spojencov a zosilnela svoje väzby na Rusko, píše AFP.
Vzťahy medzi Mali a Alžírskom, ktoré spolu zdieľajú niekoľko stoviek kilometrov dlhú hranicu, sa zároveň v poslednom čase výrazne zhoršili. Vyhlásenie o ukončení mierových dohôd bolo namierené najmä voči susednej krajine, podotýka AFP. Junta okrem iného Alžíru vytkla, že Mali považuje za "svoj dvorok", a hovorila o povýšenosti a pohŕdaní zo strany alžírskych úradov.