V Rumunsku dnes demonštrovali proti vláde a vysokým daniam cestní dopravcovia a poľnohospodári, ktorí zablokovali dopravu na okrajoch miest a na hraniciach s Ukrajinou. Tú vinia z tlaku na pokles cien obilia. Informovala o tom agentúra AFP.
"Niektoré nariadenia už nie sú finančne znesiteľné," povedal novinárom dopravca Danut Andrus. Dodal, že protesty budú pokračovať, "kým úrady neotvoria oči a neuvedomia si svoju neschopnosť."
Rumunskí vodiči nákladných vozidiel sa sťažujú na príliš vysoké sadzby poistenia a daní a tiež na príliš dlhé zdržanie na hraničných priechodoch. Poľnohospodári vyzývajú vládu, aby urýchlila harmonogram vyplácania dotácií, a požadujú odškodnenie za následky sucha a za ušlé príjmy v dôsledku otvorenia európskeho trhu pre ukrajinské obilniny.
Kvôli ruskej blokáde ukrajinských prístavov v Čiernom mori sa Rumunsko stalo tranzitným uzlom pre ukrajinské obilie, ktoré prúdi najmä cez prístav Constanta, pripomína AFP.
Zástupcu protestujúcich prijala rumunská vláda, ktorá uviedla, že dosiahli dohodu na niektorých rýchlo realizovateľných opatreniach. Iné podľa nej vyžadujú súhlas Európskej únie.
S rozsiahlymi protestmi poľnohospodárov sa v uplynulom týždni stretávalo aj Nemecko, tamojší farmári sa po celej krajine búria proti škrtom v poľnohospodárstve či proti rušeniu daňového zvýhodnenia nafty v poľnohospodárstve.
V Poľsku poľnohospodári už od novembra blokujú hlavný hraničný priechod s Ukrajinou, sťažujú sa na "nekalú konkurenciu" z jej strany.
Proti lacnej ukrajinskej konkurencii protestovali aj autodopravcovia z Maďarska a zo Slovenska, teda ďalších krajín, ktoré susedia s Ukrajinou a pociťujú negatívne dopady uvoľnenia podmienok pre ukrajinské dopravné firmy.