Volebné úrady v Srbsku dnes uviedli, že v 30 volebných miestnostiach nariadili opakovanie parlamentných či lokálnych volieb zo 17. decembra. Nevyhoveli tým požiadavke opozície, ktorá z odvolaním sa na údajné nezrovnalosti žiada zneplatnenie celého hlasovania. Srbsko má viac ako 8000 volebných miestností a opakované hlasovanie nemôže zmeniť celkový výsledok.
Proeurópska opozícia združená v koalícii Srbsko proti násiliu a jej stúpenci dnes tretí deň v rade protestovali pred budovou ústrednej volebnej komisie proti výsledkom parlamentných a miestnych volieb, ktoré vyhrala viac ako desať rokov vládnuca Srbská pokroková strana prezidenta Aleksandara Vučiča.
Žiadajú opakovanie volieb v celej krajine a tiež to, aby úrady revidovali voličské zoznamy, ktoré podľa nich umožňujú podvody. Tvrdí, že vo voľbách do zastupiteľstva Belehradu dalo svoj hlas až 40-tisíc ľudí, ktorí v metropole nežijú. Ústrednú volebnú komisiu obviňujú, že pracuje na objednávku vládnucej SNS. Lídri opozície Marinika Tepičová a Miroslav Aleksić držia na protest proti volebným výsledkom hladovku.
Ústredná volebná komisia dnes oznámila, že 30. decembra sa voliči vrátia k urnám v 28 volebných miestnostiach. Belehradská volebná komisia súčasne podľa agentúry Tanjug oznámila, že nové hlasovanie sa uskutoční v dvoch miestnostiach metropoly.
Po sčítaní takmer všetkých volebných miestností so ziskom 46,7 percenta hlasov vyhrala SNS, ktorá podľa projekcií zároveň zrejme získa tesne nadpolovičnú väčšinu 128 hlasov v 250-člennej Skupčine. Srbsko proti násiliu získalo 23,7 percenta. V Belehrade získala SNS 39 percent hlasov a podľa pozorovateľov má šancu zostať v hlavnom meste pri moci. Proeurópsku opozíciu, ktorá pôvodne v hlavnom meste pomýšľala na víťazstvo, volilo 34 percent voličov.
Tvrdenia opozície o "volebnej krádeži" čiastočne podporila predbežná správa pozorovateľskej misie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorá spomína množstvo incidentov vrátane kupovania hlasov, zneužívania verejných zdrojov vládnymi stranami alebo zastrašovania voličov. Vyšetrenie možných nezrovnalostí požaduje Nemecko, Spojené štáty či Európska únia.