Americké akcie dnes mierne oslabili, energetické spoločnosti sa dostali pod tlak kvôli výraznému poklesu cien ropy. Dow Jonesov index, ktorý zahŕňa akcie tridsiatich popredných amerických podnikov, dnes stratil 0,19 percenta a zakončil obchodovanie na 36 054,43 bodu.
Širší index S&P 500 klesol o 0,39 percenta na 4549,34 bodu a index Nasdaq Composite, v ktorom je zastúpených mnoho firiem z odvetvia vyspelých technológií, sa znížil o 0,58 percenta na 14 146,71 bodu.
Organizácia ADP dnes oznámila, že súkromní zamestnávatelia v Spojených štátoch v novembri vytvorili 103-tisíc nových pracovných miest, teda menej, ako sa predpokladalo. Údaje posilnili očakávania, že americká centrálna banka by mohla čoskoro začať uvoľňovanie menovej politiky. Pozornosť investorov sa teraz upiera k piatkovej vládnej správe o novembrovom vývoji tvorby pracovných miest v súkromnom aj verejnom sektore.
Analytik Bill Merz zo spoločnosti U.S. Bank Wealth Management uviedol, že dnešné údaje sú v súlade s celkovým trendom spomaľovania tvorby pracovných miest. "Zatiaľ to nie je problematické, pretože ekonomika stále šliape. Znepokojujúce by bolo, keby tento trend trval príliš dlho a viedol k rozsiahlym úbytkom pracovných miest, "dodal.
Na devízovom trhu dnes americký dolár mierne posilňoval voči euru. Jednotná európska mena sa dostala pod tlak kvôli vzostupu stávok na to, že Európska centrálna banka by mohla už v marci začať znižovanie úrokových sadzieb. Okolo 22:00 nášho času euro strácalo zhruba 0,3 percenta na 1,0760 dolára.
Pravdepodobnosť, že ECB v marci zníži svoje úrokové sadzby, teraz obchodníci podľa agentúry Reuters odhadujú na zhruba 85 percent. Predpokladajú, že celkovo by ECB mohla na budúci rok úrokové sadzby znížiť o takmer 1,5 percentuálneho bodu.