V nemeckom polovodičovom priemysle sa nedarí obsadiť stále viac voľných pracovných miest. V 117 profesiách, ktoré sú obzvlášť dôležité pre výrobu počítačových čipov, sa dopyt po kvalifikovanej pracovnej sile za posledný rok rýchlo zvýšil, oznámil v utorok kolínsky Inštitút pre hospodársky výskum (IW). TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.
Kým v rokoch 2021 a 2022 nebolo v priemere v Nemecku obsadených približne 62.000 voľných pracovných miest v polovodičovom priemysle, v rokoch 2022 a 2023 ich počet v priemere vzrástol na
82-tisíc. Podľa IW sú na každé druhé pracovné miesto potrební zamestnanci s odborným vzdelaním. V súčasnosti chýba v tejto skupine viac ako 40-tisíc kvalifikovaných uchádzačov. Obzvlášť vysoký je dopyt po odborníkoch v oblasti elektrotechniky a mechatroniky.
Odborníci, z ktorých väčšina má vysokoškolské vzdelanie a vykonávajú zložité úlohy, ako je plánovanie a riadenie výrobných procesov, chýbajú približne na každom treťom voľnom pracovnom mieste. V tejto oblasti je neobsadených približne 30-tisíc pozícií. Asi jedno zo šiestich voľných pracovných miest (približne 12.200) je určené pre odborníkov, ako sú technici, ktorí sú schopní plniť zložité úlohy a monitorovať výrobné procesy.
Nedostatok kvalifikovaných pracovníkov by mohol ohroziť úspešné zakladanie nových závodov na výrobu čipov a rozširovanie existujúcich prevádzok v Nemecku, upozornil kolínsky inštitút.