Silné zemetrasenie dosahujúce 6,6 stupňa dnes udrelo neďaleko pobrežia Čile, pričom otrasy boli viditeľné až v strednej Argentíne. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na americkú geologickú službu a správy miestnych médií. Zatiaľ nie sú hlásené žiadne škody ani obete na životoch a čilské úrady nevydali varovanie pred rizikom cunami.
K zemetraseniu došlo o 09:33 miestneho času (13:33 nášho času) a jeho epicentrum sa nachádzalo 42 kilometrov juhozápadne od pobrežného mesta Huasco v kraji Atacama, uviedla USGS. Otrasy pochádzali z hĺbky 35 kilometrov.
Čilský národný úrad pre krízové situácie nenahlásil žiadne škody ani zranených a čilské námorníctvo vylúčilo možnosť vzniku vĺn cunami.
Zemetrasenie bolo poznať aj v susednej Argentíne, a to nielen v západných pohraničných provinciách Mendoza a San Juan, ale tiež v centrálnom kraji Córdoba, uviedli miestne médiá.
Príčinou častých zemetrasení v Čile je poloha krajiny v takzvanom Ohnivom kruhu, ktorý sa v tvare podkovy tiahne od Austrálie, pozdĺž východného pobrežia Ázie a západného pobrežia Severnej Ameriky až k juhu Čile. V tomto pásme je najväčší výskyt vulkanickej činnosti a zemetrasenia na svete.
V roku 2010 si zemetrasenie o sile 8,8 stupňa s epicentrom v Tichom oceáne asi 320 kilometrov juhozápadne od hlavného mesta Santiaga de Chile a následná vlna cunami vyžiadali životy 526 ľudí. Čile zasiahlo aj historicky najsilnejšie zaznamenané zemetrasenie - v roku 1960 malo silu 9,5 stupňa a zomrelo pri ňom viac ako 5000 ľudí.