Lídri štátov Rady pre spoluprácu arabských štátov Perzského zálivu (GCC) a zo Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN) dnes na svojom prvom summite, ktorý sa koná v Rijáde, vyzvali na prímerie v izraelsko-palestínskom konflikte a otvorenie humanitárneho koridoru do palestínskeho pásma Gazy.
Summit dnes začal saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán, ktorý v úvodnom prejave znovu odsúdil izraelské bombardovanie palestínskych civilistov v Pásme Gazy.
Muhammad bin Salmán, ktorý je faktickým lídrom Saudskej Arábie, tiež uviedol, že jeho krajina požaduje "spravodlivé riešenie" dlhoročného izraelsko-palestínskeho konfliktu, a to vytvorením palestínskeho štátu.
Masívne ostreľovanie pásma Gazy začala izraelská vláda 7. októbra po prekvapivom a brutálnom útoku hnutia Hamas na Izrael, pri ktorom zomrelo na 1400 ľudí. Vláda tvrdí, že útočí na vojenskú infraštruktúru Hamasu, ktorý v Pásme Gazy vládne od roku 2007. Údery si ale vyžiadali podľa palestínskych úradov už vyše štyritisíc obetí, vrátane asi 1660 detí.
Saudská Arábia v posledných mesiacoch rokovala s Izraelom o normalizácii vzťahov a uzatvorení podobných dohôd, aké v predchádzajúcich niekoľkých rokoch vyjednal Izrael za sprostredkovanie USA s Bahrajnom, Spojenými arabskými emirátmi (SAE), Sudánom a Marokom. Predtým vzťahy s Izraelom z arabských krajín normalizovali len Jordánsko (v roku 1994) a Egypt (v roku 1979).
Po začatí izraelského bombardovania pásma Gazy Rijád rokovania s Izraelom prerušil. Práve tieto rokovania Rijádu, spolu s viac ako polročnými masovými demonštráciami v Izraeli proti vláde tvorenej aj krajne pravicovými a ultraortodoxnými ministrami, podľa niektorých prispeli k načasovaniu útoku Hamasu na Izrael.
Arabské krajiny totiž v minulosti sľúbili, že neobnovia vzťahy s Izraelom, ak ten neuzná samostatný palestínsky štát.
Skupinu GCC tvoria Katar, SAE, Saudská Arábia, Kuvajt, Bahrajn a Omán, členmi združenia ASEAN sú Brunej, Kambodža, Indonézia, Laos, Malajzia, Barma, Filipíny, Singapur, Thajsko a Vietnam.
Dnešný summit je prvou vrcholnou schôdzkou týchto dvoch zoskupení, ktoré spolu majú vyše 660 miliónov obyvateľov. Jeho cieľom je vytýčiť priority spolupráce na roky 2024 až 2028. Malajzia dnes navrhla vytvorenie zóny voľného obchodu medzi týmito dvoma zoskupeniami.