Politické strany v Poľsku a ich kandidáti od piatkovej polnoci nesmú žiadnym spôsobom presviedčať ľudí, aby im dali hlas v nedeľných parlamentných voľbách.
Toto moratórium, ktorému sa v Poľsku hovorí volebné ticho, platí až do uzavretia volebných miestnosti v nedeľu večer. Potom budú môcť byť zverejnené odhady volebných výsledkov.
Zatiaľ čo do piatkovej polnoci blížiacej sa voľby úplne ovládali spravodajstvo v poľských médií, dnes o nich informovať nesmú. Kandidáti majú zakázané organizovať mítingy alebo rozdávať volebné letáky. Volebné moratórium sa týka aj internetu. Povolené je naopak vyzývať ľudí, aby k voľbám išli. Hlasovať môže cez 29 miliónov ľudí.
Najväčšiu šancu voľby vyhrať má súčasná vládnuca strana, národno-konzervatívne Právo a spravodlivosť (PiS) vedená bývalým premiérom Jaroslawom Kaczyńským.
Na spoločnej kandidátke s PiS sa o priazeň voličov uchádza jeho menší vládny partner, Suverénne Poľsko. Šéf tejto silne konzervatívnej a euroskeptickej strany Zbigniew Ziobro je tvárou reforiem poľskej justície z posledných ôsmich rokov, ktoré podľa EÚ aj ďalších organizácií narušili princípy právneho štátu.
Nie je isté, či sa PiS podarí v parlamente dosiahnuť na väčšinu potrebnú na zostavenie vlády.
Na druhom mieste zrejme skončí proeurópska Občianska koalícia na čele s niekdajším šéfom poľskej vlády a neskôr predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom. Táto strana by mohla vytvoriť vládnu koalíciu so stredovou Treťou cestou a Novou ľavicou.
Zároveň s voľbami sa v Poľsku koná referendum, ktoré presadila vláda PiS. Voliči budú odpovedať na otázky týkajúce sa privatizácie štátneho majetku, zvýšenia veku pre odchod do dôchodku, zachovania bariéry na hranici s Bieloruskom a prijímania migrantov.
Politológovia upozorňujú, že vládnuca strana referendum zneužila na mobilizáciu ľudí, ktorí by jej mohli odovzdať hlas.
Štátna volebná komisia konečné výsledky volieb a referenda ohlási zrejme v noci na utorok alebo počas utorka. Volebné komisie musia v stanovenom časovom limite odovzdať zároveň výsledky parlamentných volieb aj referenda.
Poľský ombudsman Marcin Wioncek varoval, že komisie v zahraničí môžu mať problém sčítať všetky hlasy a výsledky odovzdať včas.
Pokiaľ to nestihnú, hlasy prepadnú. Vo voľbách v zahraničí mávajú pritom silnú pozíciu strany súčasnej opozície a tento rok sa k voľbám v cudzine zaregistrovalo rekordných viac ako 608-tisíc voličov.
Poľský najvyšší súd, ktorý je v centre sporu Európskej komisie a vlády PiS kvôli podriadeniu justície politikom, výhrady k systému sčítania hlasov odovzdaných vo voľbách a referende tento týždeň zamietol.
Možné problémy so sčítaním hlasov v cudzine v stanovenom čase v piatok v rozhovore s rozhlasovou stanicou RMF FM pripustil hovorca poľského ministerstva zahraničných vecí Lukasz Jasina.
"Určite budú také komisie, ktoré to nebudú schopné urobiť," povedal. O niekoľko hodín neskôr Jasina oznámil, že vo funkcii končí. "Tlačkový hovorca je ako ženista a každého ženistu môže vyhodiť do povetria mína," rozlúčil sa zástupca rezortu zahraničia.