Líbyjská pohraničná stráž zachránila uprostred púšte desiatky migrantov zo subsaharskej Afriky. Skupina tvrdí, že je v nehostinnej púšti na tunisko-líbyjskej hranici vysadili tuniskí úradníci a nenechali im vodu, potraviny, ani možnosť úkrytu pred slnkom.
Novinári na mieste vyfotografovali skupinky mladých mužov a tiež niekoľko žien, ktoré vyzerali vyčerpane a boli smädné. V mieste, kde sú teploty vyše 40 stupňov Celzia, sedeli alebo ležali na piesku a pokúšali sa schovať v tieni malých kríkov.
Tunisko sa teraz potýka s bezprecedentnou migračnou krízou a vystriedalo Líbyu ako hlavnú krajinu v regióne, z ktorej sa ľudia utekajúci pred konfliktmi a chudobou v Afrike a na Blízkom východe snažia dostať do Európy. Na cestu využívajú malé plavidlá. V prvej polovici tohto roka podľa údajov agentúry Reuters pri tuniských brehoch utonulo alebo sa stále nezvestných je 630 ľudí, čo je oveľa viac ako vlani.
Po stretoch, ktoré si 3. júla vyžiadali život jedného Tunisana, boli stovky afrických migrantov vyhnané zo Sfaxu, druhého najväčšieho tuniského mesta a hlavného východiskového bodu pre nelegálnu emigráciu do Európy. Podľa mimovládnych organizácií ich vzala tuniská polícia a ponechala ich svojmu osudu v nehostinných oblastiach blízko Líbye na východe a Alžírska na západe.
Migranti, s ktorými sa stretli reportéri AFP, vypovedali, že s nimi tuniskí úradníci zle zaobchádzali, boli ich a mučili. Muža z Pobrežia Slonoviny podľa jeho slov v Tunisku aj s jeho ženou zadržali na ulici, zabavili im mobilné telefóny a naložili ich do nákladného auta. Policajti mu údajne vyhrážali zabitím a donútili ho ísť do púšte, smerom k Líbyi.
Líbya sa stala dočasným útočiskom 600.000 subsaharských migrantov. Mimovládne a medzinárodné organizácie ju opakovane obviňujú zo zlého zaobchádzania s nimi.