Vojenská vláda afrického Mali požaduje, aby sa z jeho územia "okamžite" stiahli mierové jednotky OSN. Informuje o tom dnes agentúra DPA s odvolaním sa na piatkové vyhlásenie malijského ministra zahraničia Abdoulayeho Diopa v Bezpečnostnej rade OSN. V 22-miliónovej krajine na západe Afriky je vyše 10-tisíc modrých prilieb.
Diop vyjadril presvedčenie, že sa mierové jednotky stali "súčasťou problému", pretože nedokázali dostatočne reagovať na bezpečnostnú situáciu v štáte, ktorý zhruba desať rokov bojuje s islamistami. "V tejto súvislosti malijská vláda požaduje okamžité stiahnutie (mierovej misie) MINUSMA,. Vláda je však v tomto ohľade pripravená spolupracovať s OSN, "vyhlásil Diop.
V Mali panuje zlá bezpečnostná situácia od roku 2012, mierová misia v krajine pôsobí od roku 2013.
V súčasnosti v Mali vládne vojenská junta, ktorá v roku 2020 zvrhla zvolenú vládu, čiastočne kvôli frustrácii z jej neschopnosti zastaviť násilie. Junta sa následne odvrátila od tradičného spojenca a bývalej koloniálnej mocnosti Francúzska a prikláňa sa k Rusku, podľa západných informácií pôsobia v Mali žoldnieri z Wagnerovej skupiny.
Paríž kvôli rozkolu z krajiny stiahla svojich vojakov, postupne ich sťahuje tiež Nemecko, ktoré do mierovej misie vyslalo na 1100 ľudí. Z krajiny odišli aj českí vojaci, ktorí v Mali viedli výcvikovú misiu.