V sudánskej metropole Chartúm panuje dnes relatívny pokoj. Od 06: 00 SELČ platí 24-hodinové prímerie, na ktorom sa dohodli sudánska armáda a polovojenské milície RSF za sprostredkovanie Spojených štátov a Saudskej Arábie. Pokoj zbraní by mal prispieť najmä k tomu, aby sa k strádajúcim ľuďom dostala humanitárna pomoc. Armáda a milície sa zaviazali ukončiť útoky, a to vrátane leteckých a dronových, a na jeden deň prerušiť posilňovanie svojich pozícií alebo presuny jednotiek.
Skoršie rozhodnutia o pokoji zbraní boli opakovane porušované a Spojené štáty a Saudská Arábia vo vyhlásení uviedli, že zdieľajú "frustráciu" z nedodržiavania prímeria. Dvojica sprostredkovateľov pohrozila, že ak budú boje pokračovať, preruší rozhovory, ktoré v poslednom čase prebiehali nepriamo.
V 45-miliónovom Sudáne proti sebe od polovice apríla bojujú skorší spojenci - polovojenské Jednotky rýchlej podpory (RSF) a armáda. Boje sa začali 15. apríla a metropolitnú oblasť zahŕňajúcu Chartúm a jeho sesterské mestá Bahrí a Ummdurmán premenili na vojnovú zónu. Viedli ďalej ku konfliktu v sudánskych regiónoch Dárfúr, ktorý je baštou RSF, a Kordofán. Domovy kvôli bojom opustilo 1,9 milióna ľudí, 400-tisíc z nich ušlo za hranice, uvádza OSN.
V týždni od 3. júna, keď vypršalo posledné prímerie, prebiehali intenzívne boje, okrem iného v okolí dôležitých armádnych základní. RSF tvrdí, že získala kontrolu nad komplexom na výrobu zbraní v južnom Chartúme.
Ministerstvo zahraničia USA v piatok neskoro večer uviedlo, že podporuje platformu nazvanú Sudan Conflict Observatory, ktorá bude zverejňovať výsledky satelitného monitorovania bojov a prímeria. Prvá správa observatória dokumentuje "rozsiahle a cielené" ničenie vodných, energetických a telekomunikačných zariadení.
Podľa OSN bude v tomto roku v dôsledku bojov potrebovať pomoc viac ako polovica obyvateľov Sudánu. Väčšina nemocníc v oblastiach konfliktu prestala fungovať a zásoby potravín v mnohých oblastiach sa tenšia.