Ťažba plynu v Rusku sa v prvom štvrťroku medziročne znížila o desať percent na 180 miliárd metrov kubických. Produkcia štátneho plynárenského podniku Gazprom, ktorý má monopol na vývoz plynu z Ruska sieťou potrubia, sa znížila o 18 percent. Dnes o tom na svojom webe píše ruský denník Kommersant. Ťažba plynu podľa neho klesá pre nižšie dodávky do Európy.
V samotnom marci sa ťažba znížila tiež o desať percent a predstavovala 61 miliárd metrov kubických. Rovnaký pokles ako Gazprom, teda o 18 percent, vykázala aj ťažba jeho dcérskej spoločnosti Gazpromnefť.
Zároveň sa ale zvyšuje produkcia veľkých nezávislých výrobcov - Rosnefti a Novateku. Novatek vyťažil v rovnakom období 20 miliárd metrov kubických plynu, čo je zhruba o percento viac. Štátny ropný koncern Rosnefť potom pod vedením Igora Sečina, ktorý je dôverníkom ruského prezidenta Vladimira Putina, zvýšil v prvom štvrťroku ťažbu o viac ako 70 percent na 19,7 miliardy metrov kubických. Vystriedal tak firmu Novatek na pozícii druhého najväčšieho výrobcu plynu.
Výrazný prepad ťažby súvisí podľa Kommersantu so znateľným poklesom dodávok ruského plynu do Európy. Podmorský plynovod Nord Stream je po sérii výbuchov mimo prevádzky, zatiaľ čo na plynovod Jamal-Európa, ktorý privádzal ruský plyn cez Bielorusko do Poľska a ďalej do Nemecka, Moskva uvalila sankcie. Plyn na západ prúdi iba cez Turecko a v menšej miere cez Ukrajinu. Gazprom sa snaží rozšíriť vývoz do Číny, objem dodávok ale nemôže kompenzovať výpadky smerom na západ.
Sergej Kondratěv z Inštitútu pre energetiku a financie podotýka, že trh je v súčasnosti v neobvyklej situácii – s prudkým poklesom exportu potrubiami a slabým dopytom na domácom trhu naďalej rastie produkcia zemného plynu od nezávislých producentov. Kondratěv odhaduje, že ťažba plynu v Rusku bude tento rok predstavovať 630 miliárd metrov kubických oproti 673,8 miliardy metrov kubických vlani. Len Gazpromu by mohla produkcia klesnúť na 385 až 390 miliárd metrov kubických zo 412,6 miliardy metrov kubických vlani, dodáva Kondratev.