Podiel obnoviteľných zdrojov pri spotrebe energie v Nemecku presiahol v prvom štvrťroku 50 percent. Vyplýva to z údajov energetickej skupiny BDEW a Centra pre výskum solárnej energie a vodíka (ZSW). Nemecko má v pláne, aby sa energie zo slnka, vetra a biomasy a hydroelektrická energia podieľali do roku 2030 na energetickom mixe 80 percentami.
Nemecko opúšťa jadrovú energiu a snaží sa obmedziť výrobu elektriny z uhlia. Plynové elektrárne väčšinou využíva na zálohovanie siete.
Predbežné čísla čiastočne odrážali nižšiu spotrebu energií v prvých troch mesiacoch roka. V tom čase spotreba elektriny medziročne klesla o 6,4 percenta na 138,1 terawatthodín, uviedla BDEW. V prvých troch mesiacoch minulého roka tvorili obnoviteľné zdroje 49,2 percenta mixu.
Údaje boli vytvorené podľa metodiky Európskej únie, ktorá podiel vypočítava skôr z využitia ako z výroby. To je metóda, ktorú tiež prijala berlínska vláda pre svoje definície klimatických cieľov, uviedla BDEW. "Keďže sa podiel obnoviteľných zdrojov meria ich podielom na celkovom využití, nižšia spotreba (elektriny) znamená vyšší relatívny podiel a naopak," dodala.
Energetický think-tank Ember tento týždeň uviedol, že v celej Európskej únii sa v zime prvýkrát vyrobilo viac elektriny z obnoviteľných zdrojov ako z fosílnych. Prispel k tomu aj znížený dopyt po energii, ktorý viedol k dvanásťpercentnému poklesu výroby z fosílnych palív v porovnaní s predchádzajúcou zimou. Obnoviteľné zdroje v zimnom období (október 2022 až marec 2023) vyrobili v Európskej únii 40 percent elektriny, fosílne palivá len 37 percent.