Litovský parlament v utorok schválil zákon, ktorý umožňuje pohraničnej stráži vrátiť nelegálnych migrantov za hranice. Informujú o tom agentúry Reuters a AFP.
Litva, Poľsko a Lotyšsko zaznamenali od roku 2021 nárast nelegálnych migrantov z Blízkeho východu či Afriky, ktorí prichádzali z Bieloruska. Podľa Európskej únie ide o formu hybridnej vojny s cieľom vyvinúť tlak na Brusel za sankcie voči Minsku.
Litovská pohraničná stráž posielala migrantov späť za hranice na základe vládneho nariadenia už od augusta 2021. Nariadenie teraz dostalo podobu zákona, ktorý ešte musí podpísať prezident Gitanas Nauséda.
"V tomto geopolitickom kontexte nemáme inú možnosť: musíme sa chrániť a na to potrebujeme nástroje," povedala v parlamente litovská ministerka vnútra Agné Bilotaitéová.
Zákon obsahuje ustanovenia, na základe ktorých možno migrantov pristihnutých pri nelegálnom vstupe otočiť na základe rozhodnutia šéfa miestnej pohraničnej stráže bez možnosti odvolania.
Migranti však majú podľa medzinárodného práva právo požiadať o azyl. Možných žiadateľov je zakázané posielať tam, kde môžu byť ohrozené ich životy.
Kritici vrátane ľudskoprávnej organizácie Amnesty International tvrdia, že na základe schváleného zákona hrozí odmietnutie azylu ľuďom, ktorí potrebujú ochranu. Preto žiadajú, aby prezident legislatívu vetoval.
Litva postavila na 690-kilometrovej hranici s Bieloruskom štyri metre vysoký plot s ostnatým drôtom dlhý 550 kilometrov, pripomína Reuters.