Muž podozrivý zo sobotňajšieho útoku na japonského premiéra Fumia Kišidu podal vlani na vládu žalobu, pretože nemohol kandidovať vo voľbách do hornej komory parlamentu. Neúspech tejto žaloby by mohol byť podľa vyšetrovateľov motívom činu. Dvadsaťštyriročný muž pritom nesplnil základné podmienky kandidatúry: Vek aspoň 30 rokov a zloženie kaucie vo výške troch miliónov jenov, píše dnes agentúra Kjódó. Pripomenula, že vlani v júli zomrel pri atentáte Kišidov predchodca Šinzó Abe.
Rjúiči Kimura zaútočil na premiéra Kišidu v meste Wakajama na západe Japonska podomácky vyrobenou výbušninou. Predseda vlády vyviazol bez zranení. Kimuru polícia zatkla na mieste útoku, muž odmieta vypovedať.
Zo súdnych dokumentov vyplýva, že jeho motívom mohla byť neúspešná snaha kandidovať vo voľbách do Snemovne poradcov. Vlani v júni Kimura podal žalobu na okresnom súde v juhojaponskom meste Kóbe. Požiadavku na minimálny vek a výšku kaucie podľa neho porušujú ústavu, ktorá zaručuje rovnosť pred zákonom. Za duševnú ujmu, ktorú mu údajne spôsobilo to, že nemohol kandidovať, požadoval odškodné 100-tisíc jenov.
Súd jeho žalobu v novembri zamietol s odôvodnením, že vekové obmedzenia i kaucie sú primeranými predpokladmi pre kandidatúru. Kimura sa následne odvolal na najvyšší súd v Osake, pričom jeho rozhodnutie by malo padnúť tento rok v máji.
Mužova rodina polícii potvrdila, že Kimura "bol doma do polnoci v deň útoku, ale ráno bol preč". Kišidova Liberálnodemokratická strana zverejnila program verejného vystúpenia premiéra v piatok večer. Incident sa odohral nasledujúci deň okolo 11:25 miestneho času (04:25 SELČ). Muž predmet, zrejme podomácky vyrobenú rúrkovú bombu, hodil priamo po Kišidovi v momente, keď päťdesiatšesťročný politik hovoril s kandidátom vládnej strany. Premiér neutrpel zranenia, ochranka ho ale musela evakuovať.
Útok sa odohral pred miestnymi voľbami a pred doplňovacími voľbami na uvoľnené miesta v parlamente. Hlasovanie je naplánované na 23. apríla, uviedla agentúra AP.
Vlani v júli po atentáte zomrel bývalý japonský premiér Abe, ktorý bol rovnako ako Kišida členom Liberálnodemokratickej strany. Atentát viedol k sérii rezignácií policajných náčelníkov a úrady sprísnili smernice týkajúce sa ochrany politických lídrov a ďalších dôležitých predstaviteľov.
V Japonsku sa dnes končia ministerské schôdzky skupiny ekonomicky vyspelých krajín G7, v máji sa potom bude v Hirošime konať summit G7. Vláda podľa japonských činiteľov urobí všetko, čo je potrebné, aby zabezpečila bezpečnosť tejto vrcholnej schôdzky.