Eritrea v utorok odmietla tvrdenia Spojených štátov, že eritrejská armáda sa v konflikte na severe Etiópie dopustila vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti. Odmietavé stanovisko k tvrdeniam USA zaujala pred tým aj Etiópia.
Eritrejské ministerstvo zahraničných vecí vo svojom vyhlásení, citovanom agentúrou AFP, uviedlo, že tieto obvinenia zo strany USA sú "pokračovaním neodôvodneného nepriateľstva a démonizácie, ktoré administratíva USA od roku 2009 uplatňuje voči Eritrei s cieľom presadzovať svoje skryté politické ciele".
Washington v pondelok obvinil zo spáchania vojnových zločinov všetky strany dva roky trvajúceho konfliktu, ktorý sa v Etiópii rozpútal medzi provládnymi silami a povstalcami z etiópskeho federálneho štátu Tigraj.
Zločiny proti ľudskosti vrátane zabíjania a sexuálneho násilia Washington pripísal etiópskym, eritrejským a amharským jednotkám. Povstalecký Tigrajský ľudový oslobodzovací front (TPLF) v tejto súvislosti Spojené štáty nespomenuli.
Vo vyhlásení eritrejského ministerstva zahraničných vecí sa však uvádza, že Spojené štáty "zámerne bagatelizovali a zamlčovali" nespočetné zločiny spáchané tigrajskými povstalcami.
V súvislosti s ozbrojenými konfliktom v štáte Tigraj uvalili Spojené štáty na Eritreu — autoritársky štát, ktorého vzťahy s Washingtonom boli už aj tak zlé — sankcie. Pred týždňom do Etiópie zavítal americký minister zahraničných vecí Antony Blinken, ktorý vyzval jej vládu, aby posilnila mier vo vojnou poznačenom štáte Tigraj.
Konflikt na severe Etiópie vypukol v novembri 2020, keď etiópsky premiér Abiy Ahmed vyslal vojenské jednotky, aby zvrhli regionálnu vládu vedenú TPLF. Obe strany sa vlani 2. novembra v juhoafrickom hlavnom meste Pretória na rokovaniach sprostredkovaných USA a Africkou úniou (AÚ) dohodli na prímerí.