Ukrajinský parlament po protestoch poľskej diplomacie odstránil zo svojej internetovej stránky príspevok oslavujúci lídrov ukrajinských nacionalistov z čias druhej svetovej vojny Stepána Bandera. Oznámila to dnes agentúra PAP. Poľsko od ruskej invázie na Ukrajinu z konca vlaňajšieho februára vystupuje ako jeden z najväčších spojencov Kyjeva.
"Pre poľský štát je oslavovanie Bandera neprijateľné," povedal námestník poľského ministra zahraničia Arkadiusz Mularczyk v poľskom rozhlase. Odstránenie príspevku z parlamentného webu svedčí podľa neho o tom, že "ukrajinská strana vypočúvala hlas Poľska".
Ukrajinský parlament v nedeľu zverejnil na twitteri snímku náčelníka ukrajinského generálneho štábu Valerija Zalužného pred Banderovým portrétom s pripomienkou, že 1. januára uplynulo 114 rokov od Banderovho narodenia. O deň neskôr poľský premiér a ministerstvo zahraničných vecí protestovali.
Kým Ukrajinci - najmä zo západu krajiny - vidia v Banderovi bojovníka za nezávislosť a slobodu vlasti, Poliaci ho pokladajú za zodpovedného za vyvraždenie až 100-tisíc Poliakov na Volyni ukrajinskými nacionalistami za druhej svetovej vojny; Niektorí ukrajinskí historici však namietajú, že v čase volyňského masakru bol Bandera uväznený v nacistickom koncentračnom tábore a že etnické čistky tu podnikali aj Poliaci.
Bandera počas druhej svetovej vojny ako líder ukrajinských nacionalistov jednostranne vyhlásil samostatný ukrajinský štát a spoliehal sa na podporu nemeckého wehrmachtu. Bol však zatknutý gestapom a uväznený. Jeho prívrženci medzitým na niektorých miestach spolupracovali s Nemcami, inde proti nim bojovali. Potom brutálne vyháňali a vyhladzovali Poliakov z dnešnej západnej Ukrajiny, na svedomí mali tiež vyvražďovanie Židov a volyňských Čechov. Vlajka je tak jednou z najkontroverznejších postáv európskych dejín. V októbri 1959 ho v Nemecku zavraždil sovietsky agent.