Petíciu proti zvyšovaniu množstva spoluspaľovaných odpadov v cementárni v Turni nad Bodvou podpísalo viac ako 5000 ľudí. Tento týždeň ju odovzdali Ministerstvu životného prostredia. Uviedol to člen petičného výboru Csaba Czompoly. Podľa spoločnosti Danucem Slovensko ide o plánovanú modernizáciu, ktorá nebude mať vplyv na ovzdušie. Akékoľvek obavy obyvateľov z okolia prevádzky považuje za neopodstatnené.
Petičiari tvrdia, že firma žiada o povolenie zvýšiť množstvo spoluspaľovaných odpadov celkovo asi o 78 percent, a to pod "krycím názvom" Modernizácia linky na výrobu šedého Portlandského slinku spojená s rozšírením portfólia a zvýšením kapacity spoluspaľovaných alternatívnych palív.
MŽP preto okrem iného žiadajú, aby povolenie spoločnosti nedalo a aby bola z projektu vypustená linka na predúpravu odpadov. Žiada tiež vypracovanie podrobných štatistík chorobnosti a úmrtnosti zamestnancov cementárne a obyvateľov okolitých obcí či nezávislé štúdie dlhodobých dosahov na ľudské zdravie v oblasti postihnutej pôsobením cementárne. Požadujú tiež uskutočnenie "reálnych emisných a imisných meraní" v dotknutých obciach i sledovanie kvality ovzdušia.
"Nechceme, aby cementáreň zatvorili. Nesúhlasíme len s tým, aby sa zvýšilo množstvo spaľovaného odpadu. Aj podľa najnovších zverejnených výskumov spaľovne s modernými technológiami pravdepodobne nezabránia emisiám dioxínov, čo sú veľmi toxické látky," povedal Czompoly.
Firma vo svojom stanovisku uviedla, že cieľom projektu je zefektívniť výrobu, udržať konkurencieschopnosť, a tým aj počet pracovných miest, ako aj napĺňať ciele Slovenska v oblasti dekarbonizácie ťažkého priemyslu. Zároveň má podporiť princípy cirkulárnej ekonomiky a pomôcť regiónu so spracovaním odpadu.
Ako zo spoločnosti uviedla Alžbeta Timárová, do modernizácie plánujú investovať 18,5 milióna eur, pričom technológia, ktorú chcú použiť, spĺňa najvyššie štandardy a ponúka najlepšie dostupné parametre na trhu. "S týmto modernizačným projektom súvisí aj zníženie závislosti našej výroby od fosílnych palív, čo je v súčasnej klimatickej aj geopolitickej situácii dôležitý strategický krok," povedala s tým, že uvedená investícia zvýši podiel spoluzhodnocovaných alternatívnych palív približne o 30 percent. "Ročne by sme takto dokázali ušetriť 45-tisíc ton emisií CO2," dodala.
Alternatívne palivá vyrobené z odpadu podľa nej šetria emisie výroby aj neobnoviteľné prírodné zdroje. "Vyrábajú sa najmä z nerecyklovateľného odpadu, ktorý už nenachádza iné využitie. Sú to napríklad plastové fólie či nerecyklovateľné časti textílií, dreva či iných zmiešaných materiálov," skonštatovala.
Deklarovala, že nebezpečné odpady v turnianskej cementárni nezhodnocujú a ani to neplánujú.