„Na Slovensko zaľahnul smútok srdcolomný. Kráľ básnikov slovenských, Hviezdoslav, dnes ráno usnul spánkom mŕtvych. Ten, ktorý tešieval bitý národ slovenský, láskal, poúčal, svietil, vlieval útechu, nádej, vieru do sŕdc milovaného národa svojho, prestal žiť. Ruka, v ktorej do poslednej chvíle trímal zlaté pero, zmeravela; srdce, ktoré nenapĺňal iný cit, než bezhraničná láska k slovenskému ľudu, prestalo milovať. Najväčší dobrodinca náš prestal za nás cítiť, myslieť, pracovať...“
Týmito slovami informovali v utorok 8. novembra 1921 noviny Naša Orava ako prvé vo svojom mimoriadnom vydaní o skone Pavla Országha Hviezdoslava. Autor desiatok básnických zbierok, lyrických cyklov, epických diel a drám, prekladateľ diel Puškina, Schillera, Goetheho či Shakespeara, bojoval v posledných mesiacoch života s viacerými zdravotnými problémami.
„Hviezdoslav onemocnel po zapálení pľúc na ťažký srdečný neduh. Odišiel sa liečiť do pražského sanatória na Podolí, hľadal poľahčenie v Luhačoviciach a prišiel domov, aby medzi svojimi drahými oravskými vrchmi, ktoré nad neho doposaváď väčšieho priateľa nemali, vydal svoju dušu. Všetka lekárska veda nevedela zamedziť pokrok slabnutia jeho srdca,“ priblížil ťažkosti 72-ročného barda v spomínanom mimoriadnom vydaní novín prozaik a lekár Ladislav Nádaši-Jégé, ktorý ho ošetroval a bol pri ňom do poslednej chvíle. „Noc strávil v tichosti. Okolo piatej ráno začal ťažko vydychovať a dve minúty pred pol šiestou odišiel jeho duch do nekonečného všehomíru,“ napísal.
Overte si v nasledujúcom krátkom kvíze, čo viete o živote básnika, ktorý sa už počas svojho života zaradil medzi klasikov a ktorého diela patria dodnes k vrcholom slovenskej literatúry.