Armáda je už týždeň zmobilizovaná, v zbrani je viac než milión mužov, odhodlaných brániť republiku pred Hitlerom. Je piatok 30. septembra 1938 a obyvatelia Československa s napätím čakajú, čo prinesú najbližšie hodiny a dni. Už vedia, že predstavitelia štyroch veľmocí sa v noci v Mníchove dohodli a svojimi podpismi potvrdili zmluvu, podľa ktorej musí Československá republika odstúpiť Nemeckej ríši svoje pohraničné územia. Všetky zraky sa teraz upierajú na Prahu. Aký postoj zaujme prezident Edvard Beneš a vláda na čele s generálom Janom Syrovým?
Dnes vieme, ako to dopadlo, že Československo diktát prijalo. Skúsme však prehodiť výhybku dejín. Čo by sa stalo, keby československá vláda odmietla prijať podmienky stanovené Mníchovskou dohodou? Ako by postupoval Hitler? Nasledoval by vojenský útok na Československo? S akým výsledkom? A aký postoj by zaujali spojenci?
Nie je armáda ako armáda
Po všeobecnej mobilizácii bolo na konci septembra 1938 so zbraňou v ruke odhodlaných brániť Československo 1 280 000 mužov. Keď vláda prijala podmienky Mníchovskej dohody, mnohí opúšťali pohraničie a pevnosti s hnevom a so slzami v očiach.
„My sme boli hrdí na to, že v tejto armáde slúžime. Na ten konflikt sme boli pripravení a myslím si, že naša armáda bola dobre vyzbrojená a dobre pripravená,“ spomínal v roku 2011 v dokume...
Zostáva vám 85% na dočítanie.