Taiwan má za sebou prezidentské voľby, v ktorých zvíťazil doterajší viceprezident William Laj z Demokratickej pokrokovej strany (DPP). V čom vidíte hlavný globálny geopolitický význam týchto volieb a prečo by sa Slováci mali o ne zaujímať?
Ako som spomenul počas prezentácie v našej reprezentačnej kancelárii v Bratislave, Taiwan je veľmi dôležitým hráčom v globálnom dodávateľskom reťazci. Druhý aspekt je ten, že naše voľby sú veľmi dôležité pre vzťahy s Čínou, so Spojenými štátmi a s ďalšími krajinami v celom regióne. Majú veľmi hlboký dopad, a to tak z geopolitického, ako aj ekonomického hľadiska. Naša krajina sa jednoducho nachádza v medzinárodnom svetle reflektorov. Nie je to už ten Taiwan, aký býval predtým.
V akých segmentoch patríte medzi dôležitých hráčov v globálnom dodávateľskom reťazci?
Sú to predovšetkým polovodiče, ale takisto ďalšie produkty. Povedal by som, že Taiwan je príliš veľký na to, aby ho svet mohol ignorovať. Hoci je to malý ostrov, tak jeho vplyv a dosah je veľmi veľký. No a práve v týchto voľbách sa rozhodovalo o budúcnosti našej krajiny. Takže sme veľmi radi, že naše prezidentské voľby sa skončili takým úspechom. Dokazuje to veľký počet voličov, ktorí prišli odovzdať svoj hlas. A tiež väčšina, ktorú aj napriek zásahom Číny získal novozvolený prezident.
Aký dosah bude mať víťazstvo Williama Laja na globálnu geopolitiku?
Nový prezident po svojom víťazstve jasne povedal, že bude sa snažiť dosiahnuť mierové rokovania a dialóg s Čínou. Takisto bude pokračovať v presadzovaní politiky predchádzajúcej vlády. V otázke zahraničnej politiky bude nasledovať kontinuita – pokračovanie úspešných vzťahov s krajinami, ktoré majú rovnaké hodnoty a zmýšľanie ako máme my. Samozrejme, do tejto skupiny patrí aj Slovensko a ostatné krajiny strednej a východnej Európy. Našim cieľom je skrátka napredovať pre budúcnosť.
William Laj vlani v apríli pri oznamovaní svojej kandidatúry uviedol, že bude pokračovať v presadzovaní medzinárodného uznania Taiwanu. Niektorí experti to čítajú ako snahu o väčšiu nezávislosť od Číny než dosiaľ...
Nie, prezident to takto nepovedal. Mnohí ľudia vôbec nepochopili, čo mal vlastne na mysli. Nie je pravda, že by presadzoval úplnú nezávislosť.
Ako to teda myslel?
Ja som rovnako ako on presvedčený o tom, že by sme mali udržať súčasné status quo v regióne. To je veľmi dôležité. Prezident však zároveň rozšíril svoje návrhy adresované Číne, aby sme nadviazali a zlepšili vzájomný dialóg. V podstate im hovorí – poďme a porozprávajme sa. Využime dialóg na to, aby sme pomocou neho nahradili antagonizmus a nepriateľstvo vzájomnými vzťahmi, ktoré budú v prospech oboch strán. Je to správna politika. Zároveň sme však odhodlaní obraňovať našu demokraciu, ak by bola v ohrození.
Ohrozenie v súčasnosti prichádza najmä od Číny. Spomínali ste, že pred voľbami zasahovala do kampane. Môžete uviesť bližšie podrobnosti?
Čo sa týka vojenského zasahovania do našich záležitostí, čínske lietadlové lode a bojové stíhačky obklopili Taiwan, a to s jasným úmyslom vyhrážať sa našim voličom. Ich lietadlá tentoraz dokonca vo veľkej výške prelietavali ponad zónu našej protivzdušnej obrany. Určite si nemyslím, že to svedčí o zdravých vzťahoch, keď Číňania takto vedome strašili našich voličov.
Zostáva vám 72% na dočítanie.