December 2011. Slovenský minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda navštevuje Južný Sudán a Keňu, ktorým odovzdáva niekoľko ton humanitárnej pomoci. Tá okrem iného smeruje aj do slumu Kibera v kenskej metropole Nairobi. S odhadovanými jeden až dvoma miliónmi obyvateľov ide o najväčší mestský slum v Afrike. Skupina slovenských novinárov, ktorí Dzurindu na ceste sprevádzajú, navštevuje vzdelávacie centrum Early Childhood Development v srdci Kibery, kde sa deti z najchudobnejších nairobských rodín prvýkrát stretávajú s počítačom. Z prostriedkov programu Slovak Aid sa nakúpil nábytok, školské potreby a technické pomôcky pre toto centrum. „Táto pomoc je pre kenské deti veľmi potrebná, keďže mnohé z nich by inak mali takmer nulový prístup k vzdelaniu. Vezmite si, že len v Nairobi žijú desaťtisíce detí na uliciach,“ zdôraznil pre HN misionár Peter Kuchár, ktorý má so životom v Keni bohaté skúsenosti.
September 2020. Keňa patrí medzi najrýchlejšie rastúce ekonomiky čierneho kontinentu. Tempo jej hospodárskeho rastu oscilovalo v ostatných piatich rokoch okolo piatich až šiestich percent hrubého domáceho produktu. A spolu s tým stúpa aj životná úroveň obyvateľov Nairobi a ďalších kenských miest. Týka sa to aj Kibery. „Kenská vláda vypracovala pre Kiberu programy pre nové bývanie. Prostredníctvom nich presunul štát majiteľom obydlí v slume peniaze, pomocou ktorých mohli výrazne zvýšiť kvalitu svojho bývania. Zároveň sa prudko zlepšila úroveň vzdelávania v slume. Práve z Kibery pochádza mnoho mladých programátorov, ktorí píšu zdrojové kódy pre najväčšiu africkú pobočku spoločnosti Google v Nairobi,“ uviedol v rozhovore pre HN Mukhisa Kituyi, generálny tajomník Konferencie OSN pre obchod a rozvoj.
Prečítajte si, vďaka čomu 50-miliónová krajina na východe Afriky zanecháva za sebou svojich susedov, ako rastie jej životná úroveň aj prečo sa stala lídrom čierneho kontinentu v oblasti bankovníctva.
Z chudoby na vrchol IT
Ešte začiatkom 90. rokov minuléh...
Zostáva vám 85% na dočítanie.