Nedeľa, 13. mája 1990. Zhruba tri tisícky obávaných fanúšikov srbského futbalového klubu Crvena zvezda Belehrad mieria do chorvátskeho Záhrebu na zápas najvyššej juhoslovanskej ligy s úhlavným nepriateľom Dinamom. Vypuknú bitky, ktoré si vyžiadajú takmer dve stovky zranených. Vyhrotený zápas naštartoval separatistické snahy Chorvátov, ktoré o rok neskôr vyústili do krvavej vojny na Balkáne.
Fanúšikovia Crvenej zvezdy, ktorých tvrdé jadro je známe pod prezývkou Delije, pricestovali včera na Slovensko. Belehradský majster odohral v Trnave s miestnym Spartakom odvetný zápas tretieho predkola Ligy majstrov. S Crvenou zvezdou, teda po našom Červenou hviezdou, však Slováci mali viackrát do činenia aj v minulosti. Prečítajte si, kto vlastne Delije sú a prečo je pred nimi na pozore každé mesto, do ktorého počas svojich legendárnych výjazdov zavítajú.
1. Aké bolo pozadie bitky v Záhrebe?
Zápas medzi Dinamom Záhreb a Crvenou zvezdou Belehrad sa v máji 1990 konal uprostred narastajúcich nacionalistických nálad v rozpadajúcej sa Juhoslávii. Len týždeň predtým sa v Chorvátsku konalo druhé kolo prvých slobodných parlamentných volieb. V nich jasne dominovalo Chorvátske demokratické spoločenstvo neskoršieho prvého prezidenta nezávislej jadranskej krajiny Franja Tudjmana. Strana bola tvrdo separatistická a Tudjman sa neskôr negatívne zapísal do histórie kvôli úlohe v chorvátskom boji o nezávislosť. Obvineniam z vojnových zločinov unikol len vďaka svojej smrti.
Na rastúce nacionalistické tendencie Chorvátov reagovali aj fanúšikovia Crvenej zvezdy, ktorí do Záhrebu prišli v počte zhruba tritisíc. Šéfom chuligánov bol obávaný Željko Ražnatovič, prezývaný Arkan, ktorý sa neskôr počas balkánskeho konfliktu stal veliteľom polovojenskej Srbskej dobrovoľníckej gardy.
K prvým bitkám dochádzalo v centre Záhrebu už pred zápasom. Niekoľk...
Zostáva vám 85% na dočítanie.