Ako ďaleko siahajú korene súčasného konfliktu medzi Izraelom a Palestínčanmi? Ide o dávny spor, ktorý sa zrodil už v dobách Starého zákona či staroveku alebo skôr o problém súvisiaci s novým usporiadaním sveta po prvej, respektíve po druhej svetovej vojne?
Korene súčasného konfliktu nesiahajú do staroveku ani do Starého zákona. Vtedy Palestínčania ešte neboli na scéne dejín. To neznamená, že v antike neexistoval antisemitizmus, no mal iné podoby než dnes. Mimochodom, aj Arabi, teda i Palestínčania, sú Semiti tak ako Židia.
Do ktorého obdobia teda datujeme korene eskalácie súčasných sporov?
Konflikt sa začal vyostrovať na prelome 19. a 20. storočia v súvislosti s myšlienkou sionizmu a budúceho vzniku samostatného židovského štátu na území Blízkeho východu. Po tragédii holokaustu, teda po druhej svetovej vojne, táto štátotvorná idea nadobudla konkrétnu podobu a vyvrcholila v roku 1948 uznesením OSN o vytvorení štátu Izrael. Hneď po jeho vzniku okolité arabské krajiny nový štát napadli s cieľom jeho zničenia. Začala tak rásť špirála nenávisti, ktorá vyvrcholila v niekoľkých arabsko-izraelských vojnách v rokoch 1948, 1956, 1967 či 1973 a v súčasnosti masívnymi teroristickými útokmi Hamasu na Izrael.
Dá sa vôbec povedať, kto má na dlhodobom raste napätia väčší podiel viny?
Obe strany majú na danej situácii svoj podiel zodpovednosti. V rámci spomínaného dlhodobého procesu sa ďalej rozvíjala špirála nenávisti a vzájomnej pomsty. Izraelu však ide o zachovanie štátu a životov jeho obyvateľov. Jeho nepriatelia totiž vôbec neskrývajú svoje úmysly izraelský štát zničiť. Predchádzajúce i dnešné udalosti sa navyše netýkajú len izraelsko-palestínskeho konfliktu, ale aj politiky veľmocí. Čoraz väčšiu úlohu dnes hrá vulgárna a lživá propaganda, ktorá otvorenými i sofistikovanými metódami vyvoláva v Európe a vo svete nové vlny tradičného i „renovovaného“ antisemitizmu.
Cítiť aj v Európe, respektíve na Slovensku nárast antisemitizmu?
Je ho cítiť aj na Slovensku. Nesúvisí to iba s terajším konfliktom, ale i s nárastom radikálnych a ultranacionalistických hnutí v celej Európe, s bojom proti liberalizmu, globalizácii a podobne.
Zostáva vám 43% na dočítanie.