Všetko to odštartovala pandémia koronavírusu pred vyše troma rokmi. Ľudia po celom svete boli zo dňa na deň nútení zostať niekoľko týždňov či dokonca mesiacov zavretí väčšinu času doma. Práca aj súkromný život sa do veľkej miery presunuli do virtuálneho priestoru. Pandemické mesiace tým zákonite priniesli obrovský rozvoj online technológií, ktorý pokračuje dodnes.
Technologické novinky k nám momentálne prichádzajú najmä zo Spojených štátov či z východnej Ázie. Pozadu však nechce zostať ani Európa – v čase, keď Američania a ostatní ohurujú planétu čoraz dokonalejšou umelou inteligenciou či rozvojom virtuálneho sveta, takzvaného metaverza, pripravuje Európska komisia plány, ako držať s inými kútmi planéty krok. Sú súčasťou novej digitálnej stratégie, ktorú predstavil tím pod vedením predsedníčky eurokomisie Ursuly von der Leyenovej.
Práve tejto téme bola cez víkend v Bruseli venovaná panelová diskusia občanov 27 krajín Európskej únie o virtuálnych svetoch. „Európa je v súčasnosti najprogresívnejším regiónom, čo sa týka ochrany spotrebiteľa v digitálnom priestore. Je však až zarážajúce, aké pokroky robí umelá inteligencia. Musíme si vytvoriť modely, ako sa tieto nové technológie budú ďalej vyvíjať v budúcnosti, aby sme dokázali predísť rôznym katastrofickým scenárom,“ uviedol pred prítomnými občanmi diskutujúcimi na pôde Európskej komisie Thomas Skordas, zástupca šéfa Generálneho riaditeľstva pre komunikačné siete, obsah a technológie.
1. Vyskúšate teleport do virtuálneho sveta?
Zostáva vám 78% na dočítanie.