Ruský prezident Vladimir Putin diskutoval s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom na okraji samitu BRICS o štruktúre vzájomných platieb medzi oboma krajinami.
Uviedla to v stredu tlačová agentúra RIA s odvolaním sa na poradcu Kremľa pre zahraničnú politiku Jurija Ušakova. Informuje agentúra Reuters.
Rusko chce, aby krajiny BRICS našli alternatívne riešenia medzinárodných platieb. Dúfa, že mu to pomôže vyriešiť narastajúce problémy pri obchodných transakciách, a to aj so spriatelenými krajinami, ako je Čína.
Tamojšie banky sa totiž obávajú, že by ich mohli zasiahnuť sekundárne sankcie zo strany USA za obchodovanie s Ruskom pre jeho inváziu na Ukrajinu.
Čína je najväčším obchodným partnerom Ruska. V minulom roku na ňu pripadala tretina ruského zahraničného obchodu, pričom dodávala Moskve kriticky dôležité priemyselné zariadenia a spotrebný tovar. Pomáha tak Rusku prekonať západné sankcie a predstavuje lukratívny trh pre ruský export, od ropy a plynu až po poľnohospodárske výrobky.
Americké ministerstvo financií v júni pohrozilo bankám v Číne a v ďalších krajinách sekundárnymi sankciami za obchodovanie s Ruskom. Čínske banky následne výrazne sprísnili kontrolu transakcií.
"Prediskutovali sa všetky otázky vrátane finančnej spolupráce," odpovedal Ušakov na otázku novinárov, či sa počas rozhovorov medzi Putinom a Si Ťin-pchingom hovorilo aj platbách medzi oboma krajinami.
Ruský prezident v utorok (22. 10.) na okraj summitu BRICS absolvoval niekoľko bilaterálnych stretnutí, vrátane rozhovorov s čínskym lídrom.
BRICS je pôvodné označenie spoločného hospodárskeho zoskupenia krajín Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika. Začiatkom tohto roka sa skupina rozšírila o štyroch nových členov z Afriky a Blízkeho východu - Spojené arabské emiráty (SAE), Irán, Egypt a Etiópiu.